My education and inspiration
Čeština

3 kroky, jak řešit nevyhovující situace

Co dělat v situacích, kdy určité řešení nutně potřebujete, ale zároveň se vám část nabízeného řešení vůbec nezamlouvá? Jak se vyhnout nerozhodnosti?

Nerozhodnost nás vysává jako pijavice. Zbavuje nás energie. Nerozhodnost vede totiž k tomu, že se ke stejné situaci vracíme znovu a znovu, ale neudělali jsme v ní nic zásadního.

Stalo se vám to? Stává se vám to často? K jaké situaci jste se v poslední době museli vracet? Jakou situaci právě není řešíte, třeba opakovaně, a stále nemůžete dospět k rozhodnutí? Co s tím?

V naprosté většině případů budou pro řešení stačit následující tři poměrně jednoduché kroky:

 1. Situaci přijměte.
 2. Situaci změňte.
 3. Ze situace odejděte.

Podívejme se na tyto kroky podrobněji.

1. Situaci přijměte

Podívejte se na svou situaci z různých úhlů pohledu. Zeptejte se na názor i několika dalších lidí, je-li to možné. Můžete pak dojít k následujícím závěrům:

 • Příslušnou situaci velmi rád přijmu.
 • Situaci chtě nechtě přijmu.
 • Vzdávám se veškerých nadějí na jakoukoli změnu a situaci přijmu.

Pokud situaci přijmete, tak ji tak následně také berte. Udělali jste rozhodnutí, situaci jste přijali, a proto ji už dále neřešte a nevracejte se k ní. Je to naprosto zbytečná ztráta času.

2. Situaci změňte

Můžete se pokusit situaci změnit. Pokud se to týká vztahu, můžete přizvat mediátora, prostředníka, který vztahu může pomoci. Jde-li o nevyhovující zaměstnání, můžete jít pracovat jinam. Máte-li hlučné sousedy, můžete se s nimi pokusit domluvit, můžete záležitost řešit právně anebo se můžete přestěhovat. Máte-li třeba velké problémy s nedochvilným společníkem, můžete se pokusit nastavit určité hranice vaší spolupráce.

Je nutné zvážit, do jaké míry máte šanci cokoli změnit. Je třeba situaci naprosto reálně zhodnotit. Nenalháváte si, že záležitost dokážete změnit jen proto, že ji nechcete přijmout a že ze situace ani nechcete odejít?

Dali jste někdy někomu ultimátum? Nemá cenu ultimátum vyslovovat, pokud nemáte v úmyslu se jím řídit. Dali jste najevo, že pokud se věci nezmění, tak odejdete? Anebo se z vaší strany jedná jen o planá slova?

Pokud jste se záležitost pokoušeli změnit, ale bezvýsledně, nyní je načase učinit jasné rozhodnutí: Buď věci přijměte, jak leží a běží, nebo odejděte.

3. Ze situace odejděte

Nyní jste v následujícím bodě:

 • Situaci jste se pokoušeli přijmout.
 • Nebo je tato situace pro vás rovnou naprosto nepřijatelná.
 • Situaci jste se pokoušeli změnit.
 • Nebo je rovnou jasné, že v této situaci není naprosto nejmenší naděje na jakoukoli změnu.

Pak je načase ze situace odejít, opustit ji, nechat věci být. Nemá cenu dělat si marné naděje. Nemá cenu plýtvat energií na změnu, jestliže víte, že změna prostě nenastane.

Příklad

Celý proces si ukažme na zjednodušeném příkladu, aby naše tři body zazněly co nejjasněji.

Jste na dovolené v Turecku. Na tržišti se vám líbí typický místní šálek na kávu. Prodavač vám jej nabízí za cenu 20 €. Podívejme se na naše tři body:

 1. Cenu přijmete: Nabízená cena vám připadá adekvátní. Zaplatíte a odcházíte.
 2. Cenu změníte: S prodavačem začnete o ceně vyjednávat s cílem dostat se na cenu 5 €, která vám připadá adekvátní. Pokud se vám cenu podaří takto snížit (tedy změnit), cenu přijmete, zaplatíte a spokojeně odcházíte.
 3. Cenu nepřijmete a odejdete: Při vyjednávání se dostanete pouze na cenu 15 €, což pro vás není přijatelné. Proto cenu nepřijmete a z obchodu odejdete.

Obdobný postup byste mohli ve svém městě použít například u opravy vašeho vozu, kdy lze často do určité míry o ceně opravy jednat (a tak cenu změnit). Nebo můžete z takového autoservisu odejít a poptat se na stejnou službu v servisu jiném.

Uvažujme společně

Nyní zkusme uvažovat, jak bychom naše tři body (1. záležitost přijmout, 2. změnit ji, 3. odejít) mohli uplatnit v následujících situacích:

Vaše dítě nosí ze školy špatné známky

 1. Jak situaci přijmete? Přijmete ji, protože víte, že vaše dítě je nadané třeba umělecky nebo manuálně. Proto vás třeba jeho známky netrápí.
 2. Jak můžete situaci změnit? Dítěti můžete v daném předmětu pomoci a třeba mu zařídit doučování nebo se s ním budete sami učit.
 3. Ale jak můžete ze situace odejít, když je školní docházka povinná? Možná je vaše dítě v opravdu špatné třídě či škole, kde je velká nekázeň, anebo si na vaše dítě zasedla jeho učitelka. V takovém případě můžete své dítě převést do jiné třídy nebo do úplně jiné školy.

Kolega vás v práci neustále shazuje

 1. Jak situaci přijmete? Přijmete ji, protože jste si dobře vědomi, že vaše skutečné kvality dobře zná a oceňuje každý, včetně vašeho nadřízeného. Pomluvy prostě budete přecházet.
 2. Jak můžete situaci změnit? Promluvíte si s kolegou, budete mluvit i s dalšími kolegy ohledně toho, jak by mohli na pomluvy reagovat. A především budete o situaci mluvit se svým nadřízeným.
 3. Ale jak ze situace odejít, pokud nechcete o tuto svou práci rovnou přijít? Třeba máte možnost jít pracovat do jiného oddělení nebo na úplně jiné pracoviště, kde se s takovým kolegou ani nepotkáte. Další možností je, že se třeba přesune nebo bude muset přesunout váš negativní kolega.

4. Situaci nijak neřešit

Patrně vás během našeho rozboru napadlo, že existuje i čtvrtá možnost, a to možnost situaci neřešit. Lidé se pak někdy odkazují na následující rčení:

„Ono se to časem nějak vystříbří.“

Stříbro je vzácný kov, a proto by se dalo čekat, že se něco nějak časem samo zlepší a posune k dobrému. Ale místo aby se situace vystříbřila, většinou jen samovolně nějak „vyhnije“. Tak jako tak se i přesto jedná o první řešení, kdy danou situaci chtě nechtě přijmete s tím, že očekáváte určité důsledky.

Tento přístup v sobě ale skrývá určité nebezpečí. Lépe to bude vidět na příkladu: Necháváte-li si nad hlavou postupně „vyhnívat“ například střešní trámy, tyto trámy dříve nebo později skutečně „vyhnijí“ a celá střecha vám spadne na hlavu – velmi pravděpodobně v naprosto nejméně vhodnou chvíli.

Proto je výrazně lepší takovou situaci změnit – tedy vyměnit všechny trouchnivějící trámy za trámy zdravé.

Nemáte-li peníze na takovou výměnu, můžete ze situace odejít. Dům třeba můžete prodat s tím, že výměnu trámů si provede nový majitel.

Úkol pro vás

Dejte si nyní za úkol, že budete přemýšlet o různých minulých i současných situacích kolem sebe, a to s ohledem na naše tři body:

 1. Jak situaci přijmout?
 2. Jak situaci změnit?
 3. Jak ze situace odejít?

Mnoho úspěchů!

Thank the authors
You have already donated 0 kreditů
Take action