My education
Čeština

7 lží, kterými zaměstnavatelé lákají zaměstnance

Když ptáčka lapají, pěkně mu zpívají. Na jaké písničky lákají někteří zaměstnavatelé nové adepty? Jak dostanou ptáčka co nejlépe do klícky? A co s tím?

Říká se:

Sliby, chyby.

Znáte někoho, komu před nástupem do práce naslibovali „modré z nebe“, a nakonec nedostal žádné „nebe“ a ani naprosto nic „modrého“? Nebo se to stalo přímo vám? A třeba opakovaně? Jak se proti tomu bránit?

Některé firmy při náboru zastávají filozofii, že jimi slibované výhody se stanou skutečností právě tehdy, až najdou toho správného zaměstnance – tedy konkrétně vás osobně. Jinými slovy, díky vám dosáhne firma oněch požadovaných výsledků, na jejichž základě vám pak snad začne poskytovat i ony slibované výhody.

Samotným náborem nových pracovníků se obvykle ve firmě nic moc nevyřeší, obzvláště pokud firma není v pořádku nebo nemá v pořádku svou vnitrofiremní etiku. A proto můžete dříve či později slyšet výmluvy, proč firma nemůže své sliby plnit. A dokonce za to můžete být obviňováni přímo vy osobně! Připadá vám to povědomé?

Na jaké sliby si dát pozor

Kdykoli uslyšíte některé z níže uvedených slibů, měli byste zpozornět. Jsou to jasné signály, kdy musíte požadovat další informace. Je na vás, abyste rozhodli, zda jsou takové sliby založeny na skutečnostech a zda firma své sliby opravdu může dodržet.

Dejte si pozor na těchto sedm vyjádření:

  1. Budete mít mnoho příležitostí k dalšímu růstu.
  2. Díky bonusům budete mít prakticky dvojnásobný příjem.
  3. Zůstanete pracovat na této lokalitě.
  4. Budete dostávat rozsáhlé a praktické školení.
  5. Budete mít pracovní flexibilitu a budete moci pracovat i z domova.
  6. Když toho budete mít moc, zajistíme vám další pracovníky.
  7. Jakmile doděláte tento úkol (projekt, vyřešíte tuto zakázku či problém), přesuneme vás na výrazně zajímavější pracovní pozici.

Tajemství účinné sebeobrany je prosté. Musíte se naučit stejné techniky, které používají lidé při náboru, abyste tyto techniky mohli rozpoznat.

V principu se jedná o otevřené otázky – tedy otázky, na které není odpověď pouze ano či ne.

Pracovníci náboru se tedy nebudou ptát:

„Jste dobrý v práci v týmu?“ Vaše odpověď by byla pouze ano či ne.

Budou se vás ptát:

  • „Jaké máte zkušenosti s prací v týmu?“
  • „V jak velkém týmu jste pracoval?“
  • „Jak velký tým jste vedl? Jak dlouho? S jakými výsledky?“
  • „Co se vám díky práci v týmu podařilo vyřešit?“

A tak dále.

Díky takto pokládaným otázkám mohou lidé z personálního oddělení uchazeče výrazně lépe a rychleji poznat. Také mohou výrazně snadněji odhalit případné nesrovnalosti nebo i vyložené lži ze strany uchazeče.

Proto postupujte stejně! Prakticky u každého pracovního pohovoru budete vybídnuti, zda se chcete na něco zeptat. Využijte toho! Využijte toho plně! A pomocí svých otázek si ověřte, zda váš případný budoucí zaměstnavatel je opravdu schopen splnit to, co vám nyní slibuje. Zaměřte se na následujících sedm otázek:

  1. SLIB: Budete mít mnoho příležitostí k dalšímu růstu.
    Vaše otázka: Můžete mi uvést konkrétní příklady pracovníků přijatých na podobnou pozici za poslední dva roky, kteří zde již postoupili ve své kariéře? Jak k tomu došlo? Co konkrétního pro to museli udělat?

  2. SLIB: Díky bonusům budete mít prakticky dvojnásobný příjem.
    Vaše otázka: Můžete mě, prosím, seznámit s nějakým vaším pracovníkem, který má díky bonusům dvojnásobný příjem? Rád bych se od něj dozvěděl, jak toho dosáhl.

  3. SLIB: Zůstanete pracovat na této lokalitě.
    Vaše otázka: Vím, že pracovní lokality se mohou časem měnit. Jak zajistíte, aby se to v mém případě nestalo? Jak to bude smluvně zajištěno?

  4. SLIB: Budete dostávat rozsáhlé a praktické školení.
    Vaše otázka: Jaké konkrétní příklady školení mi můžete uvést? Mohl bych mluvit s někým, kdo zde v podobné pracovní pozici za poslední rok prošel podobnými školeními? Rád bych se jej zeptal, jak mu tato školení pomohla v jeho dalším růstu.

  5. SLIB: Budete mít pracovní flexibilitu a budete moci pracovat i z domova.
    Vaše otázka: Jaké jsou konkrétní podmínky pro práci z domova? Jak zjišťujete, že pracovník plní příslušné cíle a úkoly? Mohl bych mluvit s někým, kdo pro vaši firmu pracuje z domova? Rád bych se jej zeptal na jeho zkušenosti.

  6. SLIB: Když toho budete mít moc, zajistíme vám další pracovníky.
    Vaše otázka: Jakým způsobem dospějete k rozhodnutí, zda dotyčný pracovník potřebuje nějakou další pomoc? Můžete mi uvést příklad někoho, koho jste v poslední době přijali a kdo dostal další pracovníky na pomoc?

  7. SLIB: Jakmile doděláte tento úkol (projekt, vyřešíte tuto zakázku či problém), přesuneme vás na výrazně zajímavější pracovní pozici.
    Vaše otázka: Můžete mi uvést nějaký nedávný příklad pracovníka, který byl přijat na řešení určitého problému a který nyní pracuje na jiném projektu? Díky čemu se takový pracovník mohl přesunout k jinému projektu?

Všechny tyto otázky jsou otevřené – předpokládají otevřenou odpověď. Není je na těch, kdo s vámi provádějí pracovní pohovor, aby vám poskytli přesné odpovědi. Pokud začnou kolem vašich otázek chodit jako kolem horké kaše, berte to jako signál, že něco není v pořádku. Jejich sliby patrně nejsou míněny seriózně.

Váš postoj

Možná si teď říkáte: „A mohu si vůbec dovolit se při pracovním pohovoru takto na rovinu a otevřeně ptát?“

Můžete, a nemůžete. Odpověď totiž záleží na tom, jak máte věci vnitřně nastaveny. Který z těchto dvou postojů vás lépe vystihuje?

  1. POSTOJ: Chci se nechat u této firmy zaměstnat. V tomto případě se vám výše uvedené otázky budou klást velmi špatně. Patrně si nejste vědomi své vlastní ceny. A proto se budete u těchto otázek cítit provinile.
  2. POSTOJ: Budu s touto firmou spolupracovat. V tomto případě jste si vědomi své vlastní ceny. Víte, že máte právo se ptát. Víte, že máte právo na kvalitní odpovědi. Jde vám o rovnocenný vztah. Hodně nabízíte a chcete za to také dostat adekvátní hodnotu.

Ujasněte si, jak to tedy máte vnitřně nastaveno. Anebo si věci vnitřně nastavte jinak. Pak se nenecháte při pracovním pohovoru jen tak opít rohlíkem. Mnoho úspěchů!

 

Thank the author with credit
Create your future