My education
Čeština

7 způsobů, jak využít ztrátu zaměstnání

Přišli jste o zaměstnání? Nebo se to stalo někomu z vašich blízkých či přátel? Zůstanete jen tak nečinně sedět, anebo využijete některé z těchto podnětů?

O práci může přijít naprosto kdokoli a může to přijít jako rána z čistého nebe. A může se to stát lidem prakticky v jakémkoli postavení. Mezi lidmi, kteří přišli o práci, osobně znám běžné pracovníky, ředitele významných poboček, ředitele obchodu a logistiky i generálního ředitele.

Přišli jste o práci. A co teď? Můžete být celý den doma a posílat své pracovní nabídky přes různé online portály nebo do různých pracovních agentur. Můžete se litovat. Můžete spílat na ránu osudu...

Anebo můžete přijmout skutečnost, že možná vaše současné znalosti, kompetence a ani třeba váš vysokoškolský titul teď na trhu práce vlastně nic moc neznamenají. A proto se můžete rozhodnout, že nyní tento čas bez práce využijete ke svému dalšímu osobnímu růstu – což vám zpětně pomůže k lepší práci. Zkuste se tedy podívat, jak by vás níže uvedené podněty mohly posunout kupředu.

1. Zjistěte, co skutečně děláte rádi

Opravdu je vaší nejoblíbenější činností to, co jste až donedávna dělali v zaměstnání, co až dosud bylo zdrojem vašeho příjmu? Možná máte schopnosti a vědomosti, které jste zatím využívali mimo svou pracovní sféru a u nichž vás zatím nenapadlo, že by mohly být zdrojem vaší obživy.

Martina, přišla o práci mzdové účetní. Podobné zaměstnání se jí naprosto nedařilo sehnat. Jejím dlouhodobým zájmem a koníčkem ale byla typologie (jak se mají lidé oblékat, aby to nejlépe ladilo s jejich typem osobnosti) a péče o vzhled (kosmetika, vizáž). Během let mnoha lidem zcela zdarma radila, jak změnit svůj šatník, aby byl v souladu s jejich osobností. Výsledky byly vždy skvělé.

A pak jí jedna kamarádka povzbudila, aby si založila své vlastní malé studio. Udělala to jen na naléhání této své kamarádky. A výsledek? Stačilo, aby o tom Martina řekla všem svým spokojeným „bezplatným“ zákaznicím, které její služby začaly okamžitě doporučovat dále. Studio si během pár týdnů získalo velkou oblibu a skvěle prosperuje. A Martina nyní dělá práci, která ji nesmírně baví, přináší jí uspokojení i skvělý příjem.

Co tedy děláte rádi a v čem jste dobří? Také vám může pomoci, když to proberete se svými přáteli.

2. Naučte se něco nového

Možností je hodně. Třeba jste kdysi mluvili velmi dobře německy nebo rusky, ale po letech je vaše někdejší schopnost ta tam. Asi nebude velkým problém znovu se dostat na svou původní úroveň. Co vy na to?

Dejme tomu, že máte sklony k počítačové grafice a publikování. Co se tedy zlepšit v technikách používání grafických programů jako Gimp, Photshop nebo InDesign?

Anebo vás láká publikování na internetu. Co si takhle založit vlastní blog a případně se naučit HTML, CSS a práci s platformou WordPress?

Našeho známého vždy lákaly bylinky. Začal číst a studovat vše, co mu přišlo do ruky. Nyní vede velmi úspěšný obchod s bylinkami!

Co vás láká? Kde byste mohli být dobří?

3. Využívejte sociální sítě

Někteří lidé zastávají názor, že Facebook je pouze pro mladé. Ve skutečnosti tato sociální síť nezná věkové hranice. Mezi své přátele si na Facebooku pochopitelně zařadíte pouze své skutečné přátele. Ale časem budete mít mezi svými kontakty i přátele svých přátel. Tím se výrazně rozšíří váš akční rádius.

Dále si můžete založit profil na síti LinkedIn. Podle průzkumů až 48 procent firem si informace o svých potencionálních pracovnících vyhledává a ověřuje pomocí vyhledávačů jako Google. Je tedy ve vašem zájmu, abyste byli i na webu „vyhledatelní“.

Je tedy možné si informace o vás vyhledat na webu?

4. Rozšiřujte svou síť kontaktů

Společnost Right Management ve svém rozsáhlém průzkumu v roce 2010 oslovila 59 133 klientů. A zjistila, že 41 procent z nich získala svou novou práci právě prostřednictvím své sítě kontaktů!

S velkým odstupem bylo druhým v pořadí 25 procent klientů, kteří získali novou práci díky tomu, že se nějak prezentovali na internetových pracovních portálech.

Jak si rozšiřovat svou síť kontaktů? Můžete se svými přáteli jít na jejich setkání v rámci jejich firmy. Můžete se účastnit různých přednášek, konferencí, formálních i neformálních akcí. Můžete se seznámit a spřátelit s přáteli svých přátel. Díky takovým novým kontaktům pak snadněji předložíte svou nabídku do těch správných rukou.

Václav ve svých 35 letech přišel o práci. Ale začal navštěvovat neformální bezplatné přednášky pořádané pro veřejnost v rámci VŠ ekonomické v Praze. Byl překvapen, že mezi posluchači byli studenti VŠ v menšině. Většina posluchačů již dávno nebyla ve studentském věku. Během několika přednášek zde navázal celou řadu nových, kvalitních kontaktů. Díky tomu pak získal velmi snadno novou, skvělou práci, o které se mu předtím ani nesnilo!

5. Nasaďte se pro dobrovolnou činnost

V rámci dobrovolné činnosti se vám skýtá celá řada vynikajících příležitostí. Naučíte se něco nového a zároveň poznáte nové lidi, s nimiž byste se jinak nikdy nesetkali.

Když budete pomáhat dalším, získáte zcela jiný náhled na svou vlastní situaci. Zůstanete-li sedět doma s rukama v klíně, můžete se tak jedině začít litovat. Budete-li však pomáhat dalším lidem, uvidíte, že každý s něčím zápolí. A postoj takových lidí pro vás může být mnohdy velkou inspirací a posilou.

Veronika se nabídla jako dobrovolnice v jedné neziskové organizaci. V rámci této neplacené práce měla možnost se seznámit s celou řadou nových lidí. Mnozí si všímali jejích kvalit a vědomostí. Během několika týdnů dostala nabídku na vynikající pracovní pozici!

6. Věnujte čas své rodině a přátelům

Pokud jste dosud trávili v práci nějakých 50–60 hodin týdně, asi vám na rodinu a přátele zbývalo jen minimum času. Teď máte možnost si to vynahradit!

Nyní tedy máte skvělou příležitost věnovat se své rodině a přátelům. Kdy jste byli naposledy s rodinou na výletě nebo s dětmi či vnoučaty na pěkné procházce? Kdy jste byli naposledy na nějaké party u přátel? A i zde přece můžete poznat nové zajímavé lidi.

Práci dříve nebo později najdete. Ale pak už vám zase na vaše blízké až tak moc času nezbude. Využijte ho proto hned teď!

7. Pracujte na sobě

Jste sice momentálně bez zaměstnání ale přesto práci máte! Jakou? Práci na sobě! Když nemáme práci, činí nás to zranitelnými, citlivými. Máme nejistotu ohledně budoucnosti. (Úplnou jistotu ohledně budoucnosti bohužel nemůžeme mít nikdy.)

Proto je na místě využít daný stav věcí k tomu, abyste nyní pracovali na sobě. Zaměřte se na zdravou stravu (která vás může vyjít levněji než strava nezdravá). Choďte běhat, cvičte, budujte si fyzičku. Zkuste něco zcela nového. Experimentujte s novými koníčky a aktivitami. Budete se cítit výrazně lépe. A nejen to. Při řadě pracovních pohovorů můžete očekávat otázku: „Tak nám o sobě řekněte něco zajímavého.“ Tato otázka vás pak určitě nezaskočí.

Tak co vy na to?

Není až tak podstatné, proč jste přišli o své bývalé zaměstnání. Minulost je minulost. Podstatné je, co děláte právě teď. Možná se vám touto situací naskytla naprosto neobvyklá možnost pozastavit se, zamyslet, přehodnotit různé skutečnosti. Skýtá se vám tím možnost přemýšlet, rozjímat, zkoumat nové věci kolem sebe nebo začít jít úplně jiným směrem.

Dříve nebo později budete mít novou práci. A během půlhodinové přestávky na oběd toho kromě oběda asi už moc nezvládnete. Využijte tedy své stávající situace co nejlépe!

 

Shrnutí podnětů

  1. Zjistěte, co skutečně děláte rádi.
  2. Naučte se něco nového.
  3. Využívejte sociální sítě.
  4. Rozšiřujte svou síť kontaktů.
  5. Nasaďte se pro dobrovolnou činnost.
  6. Věnujte čas své rodině a přátelům.
  7. Pracujte na sobě.

Úkoly

  • Co hodláte uplatnit hned dnes?
  • Na kdy si konkrétně hodláte naplánovat další podněty?

 

Thank the author with credit
Create your future