My education

Zajímavosti o zvířatech

co možná nevíš

Bez ohledu na to, jak dlouho s námi zvířata žijí na naší planetě Zemi, dokážou nás neustále překvapovat. Kolik z následujících zajímavostí o zvířatech víš? Čti dál nebo si poslechni poutavé audio!

  1. Chameleoni nemění svou barvu v závislosti na okolí, ale podle svojí momentální nálady, teploty nebo zdraví. Například ustrašený chameleon bude černý.
  2. Sloni slyší nejenom díky ohromným boltcům, ale pomáhají si i nohama se speciálními, velmi citlivými polštářky.
  3. Delfíni jsou úplně běžní mořští masožravci. A pokud si někdo myslí, že jejich zájem o lidi je veden touhou jim pomoci, pak je na omylu. Místo vrozeného altruismu je jim totiž od přírody dána zvědavost.
  4. "Ptačí matka opustí mládě, když se ho dotkne lidská ruka," traduje se. Ve skutečnosti mají ptáci tak málo vyvinutý čich, že nemohou pach pocházející z cizího dotyku registrovat.
  5. Velbloudi přežijí až sedm dní bez vody, ale nemohou za to velké rezervy, které by si nesli ve svých hrbech. Menší přísun vody zvládají díky velkému počtu červených krvinek. Hrb není ničím jiným než velkou hromadou tuku, která je zásobárnou energie.
  6. Jak spí žirafa? Podle švýcarských vědců ze všeho nejraději vestoje, cítí se tak méně ohrožená. Jejich spánek zároveň patří mezi nejkratší a počítá se spíš na minuty než na hodiny.
  7. Mnohdy se říká, že šváb přežije i atomovou válku. A něco na tom bude. Vědci z Massachusettské univerzity přišli na to, že šváb dokáže žít až deset dní bez hlavy.
  8. Výraz krokodýlí slzy vyjadřuje falešné emoce a vlastně pochází ze starověké pověsti. Ta říkala, že krokodýl oplakává svoji kořist. Ve skutečnosti ale vlhké oko není u tohoto predátora výrazem emocí, ale souvisí se zažíváním.
  9. Dlouho se předpokládalo, že mravenci vůbec nespí. Biologové ale přišli na to, že mravenčí královna spí až devítihodinovým spánkem. Dělnice usnou během dne až 453krát na více než jednu minutu.
  10. Pětimilimetrová medúza Turritopsis nutricula pocházející z Karibského moře je jediným nesmrtelným živočichem. Po rozmnožování se dokáže vrátit do stádia polypu a znovu dospívat.
  11. Žralok tygří je považován za nejagresivnějšího mořského predátora, ale často se mu přezdívá "mořské smetiště". V případě velkého hladu je totiž schopen pozřít i odpadky.
  12. Tygři mají pruhy nejen na srsti, ale také na své kůži. Podobně jako u lidských otisků jsou pruhy unikátní, takže žádní dva tygři nikdy nemají stejné.
  13. Asi každý zná rčení "schovává hlavu do písku stejně jako pštros". Ve skutečnosti ale pštros hlavu do písku neschovává, ale kontroluje a obrací tam svoje nakladená vejce.
  14. Ropuchy a žáby mají na svém těle zranění podobná bradavicím. Když na ně sáhnete, určitě se jimi nenakazíte. Bradavice jsou totiž virovým onemocněním.
  15. Kočka, která vrní, je spokojená. Omyl. Stejný zvuk může vydávat i v okamžiku, kdy se bojí nebo ji trápí bolest. Právě vrněním se uklidňuje.
  16. Pštros umí běžet rychleji než ti nejrychlejší koně a samci pštrosa navíc umí ze svých krků vyloudit zvuk velice podobný řevu lva. A pozor: pštrosí oko je větší než jeho mozek.
  17. Krtek dokáže vykopat tunel o délce asi 100 metrů jen za jedinou noc.
  18. Věděli jste, že hlemýždi mají zuby? Mají jich stovky až tisíce a jejich chrup se může skládat až ze stovky řad několika různých druhů zubů.

 

TOGETHER STRONGER FOREVER

 

Thank the author with credit
Create your future