My education and inspiration

Cesta, která má tisíce mil musí začít prvním krokem

Některé knihy se zapíšou na seznam těch, které si za život chcete přečíst vícekrát a pravidelně se k nim vracet. Cesta Kaizen od Roberta Mauera je jedna z nich. Pro mě byla tato kniha, tak silným zážitkem, že bych její přečtení doporučila úplně každému člověku bez rozdílu. Je o životě, učení a lidské moudrosti.

Tato kniha Vám pomůže zařadit techniku procesu nepřetržitých malých kroků do každodenního života. Mozek člověka je naprogramován tak, aby odolával změnám. Při každé radikální změně se dostáváme do stresu, máme přirozenou potřebu utéct, bojíme se, jsme nervózní, a to všechno se pak projeví na blokádě naší kreativity. Nemluvě o tom, že ať už máme jakkoliv silnou vůli, nejspíše časem od našeho daného cíle odstoupíme. Tak vznikají věční začátečníci v kurzech angličtiny, lidé neustále bojující s nadváhou a my všichni, kteří neustále začínáme „od zítřka, od pondělka, od nového roku“. A přitom stačí denně tří nová slovíčka a ne jedna lekce, jak jsme si původně naplánovali, denně 5 minut cvičení doma a ne se rovnou několikrát týdně vrhnout do posilovny, která začátečníka nejspíše pořádně zdeptá. Ale pokud každý den uděláte jeden malinkatý krok vpřed, tak si představte, kam se můžete dostat za 365 dní.

Tato velice inspirativní myšlenka vychází z japonského slova KAIZEN, které znamená zlepšení, neboli změnu k lepšímu. Celá tato technika se odvíjí od přesvědčení, že cesta k úspěchu vede po malých krůčcích, jedině tak, člověk dosáhne svého cíle, není třeba radikálních změn a bolestivých odříkání. Mnohem účinnější je dosahovat svých cílů postupně, po malých krůčcích a pravidelně. Metodu KAIZEN je možno aplikovat téměř na jakoukoliv oblast lidského života. Například japonské korporace již dlouhou dobu používají techniku KAIZEN pro dosahování svých obchodních cílů. Nyní se tato technika dostává k nám a nabízí pomoc s realizací Vašich osobních cílů. Když zlepšíte něco málo každý den, budou se pravděpodobně dít velké věci. Když zlepšíte svou kondici každý den jen trochu, pak pravděpodobně dosáhnete toho, že se fantasticky zlepšíte. Ne zítra, ani pozítří, ale velký profit se dostaví. Nehledejte velká rychlá zlepšení, ale pokoušejte se o malá zlepšení každý den. To je jediná cesta, jak můžete něčeho dosáhnout a až toho dosáhnete, tak vám to i vydrží.

Pojďme tento unikátní postup pro dosažení osobního štěstí a úspěchu vnést do každodenního našeho života.

Thank the authors
Take action