My education and inspiration
Čeština

Co je v životě nejtěžší?

Co je v životě nejtěžší, a přitom vám to nejvíce pomůže? Nejvíce vás posune? Odpustit člověku, který vám v životě ublížil nejvíce. Přesně tomu, od kterého to tak moc bolelo. Tomu, kterému jste dali důvěru a on vás zklamal. Proč?

Protože nás to mělo něco naučit. A přišlo to v dobu, kdy to přijít mělo. Vše přichází v ten čas, ve kterém to má přijít. V ten správný. Jen náš pohled bývá jiný. Je snad ještě něco těžšího?

Ano. Začít ho milovat. Nejenom odpustit, ale milovat. A milovat láskou bezpodmínečnou a nezištnou. Takový, jaký je. Se všemi chybami, se všemi nedokonalostmi a se vším ublížením.

Proč bychom to vlastně měli dělat?

Podívejme se na příklad:
Jana žila se svým Mirkem několik let. Měli spolu syna Tomáše a společný dům. Každým rokem jezdili v létě na dovolenou k moři a v zimě na lyže. No, co si více přát? Asi jen to, aby to tak zůstalo. A nezůstalo. Mirek si po čase našel milenku Evu. Jana to nevěděla, nicméně to "vycítila". To ženy umí, co si budeme povídat. Jana na to prostě přišla, přečetla si Mirkovy smsky. Což se nedělá, ale strach ze ztráty je silná emoce.

Co následovalo?

Nedokázala mu nikdy odpustit. Nikdy. Rozešli se. Což je logické.

A co po těch letech Jana?

Od té doby začala nadávat na muže. Všechny házela do jednoho pytle, všichni jsou přeci chlípníci a myslí jen na jedno. Tuto negaci šířila, kudy chodila. Přesvědčovala o této své pravdě všechny ženy, které potkala.

Proč to dělala?

Měla bolest. Bolest, kterou nezpracovala. Negativní emoci, která byla v ní. Jak se asi, tak cítila? Mizerně, hořkost v krku, zatnuté pěsti, návaly tepla, jakmile si na to vzpomněla.

A co její okolí?

Myslíte, že rádo poslouchalo stále dokola její bolest? Její nadávky, že chlapi jsou zbyteční a že ona to zvládne sama? A že je lepší být sama než podvedená? A že chlapi jsou všichni stejní? Byla vzorem pro své okolí nebo šířila negativní přesvědčení?

Mimochodem, co nám může nezpracované negativní emoce způsobit v čase? Nemoc. Většinou se to tak projeví.

Co Janě pomůže, aby mohla naplno žít?

Odpustit. Začít milovat. Milovat ostatní, "viníka" i sebe sama. Dokážete si vůbec představit, jak se Janě může ulevit a jak se jí může diametrálně změnit život? Jaká energie z ní bude sršet, jakmile to změní? Jak si jí ostatní budou vážit za to, že dokázala odpustit?

Pamatujte si: „Miluj a budeš milován.“

Thank the authors
Take action