My education and inspiration
Čeština

Intuice bývá nepohodlná

„Vy se řídíte intuicí?“, zděsila se studentka, která se mnou dělala rozhovor o mých motivech a rozhodnutích stát se koučem. V tu chvíli mě viděla věštit budoucnost z kostí a peří pohozených na obětních kamenech. Chvíli trvalo, než pochopila, co myslím intuicí.

Pravda je, že se mi v životě už několikrát stalo, že jsem ve snu viděla věci, které se pak přesně stejně odehrály během několika dnů. O této intuici, ale tak úplně mluvit nechci, protože ta je zcela mimo moji vůli. Chci mluvit o intuici, kterou, když jsme schopni ji vnímat, dokážeme buď poslechnout, nebo ji potlačit. Proč? Protože intuice je často velmi nepohodlná.

Intuice je dědictví

Intuice je něco jako zrcadlo. Vidíte v něm jen to, co je. Intuice přesahuje rozum, myšlení, intelekt, vzdělání. Intuice nenabízí postupy, má okamžitá řešení. Mnoho umělců i vědců přišlo na svá největší díla právě díky intuici. Intuice je také živa z vnímání. Bohužel vnímat je často stejně těžké, jako poslechnout hlas intuice. Zkuste vnímat skutečnou podstatu lidí a situací bez her a pozlátka.

Nedokáži to vysvětlit, ale jsem přesvědčena, že intuice, která k nám promlouvá, čerpá také ze zkušeností našich předků. Je něco jako neviditelné dědictví. Proč si to myslím? Krátce po tom, co jsem ve svých dvaceti letech potkala svého budoucího muže, velmi intenzivně jsem zažila pocit, který si dodnes pamatuji. Intuice mi řekla: „Lepšího chlapa nikdy už nepotkáš a on ti poskytne domov, který nemáš.“ Jsme spolu třicet dva let. Na takto silnou intuici nemá dvacetiletá holka dost odžito.

Intuice není instinkt

Instinkty nám umožní přežít. Stejně jako intuici máme Instinkty zděděné po předcích. Hodně se dnes mluví o tom, že už i svoje instinkty umíme potlačit tak, že se pak v životě trochu ztrácíme. Je stále ještě srozumitelnější poslechnout instinkt než intuici.

Příklad z praxe: Matka samoživitelka potká bohatého staršího pána a instinkt jí velí, že tady by bylo dobré hnízdo pro ni a její mládě. Po nějaké době se ukáže, že pán je sebestředný narcis, vedle kterého její zdravé JÁ nemá místo. Není to, co si vysnila. Intuice jí velí: „Utíkej, utíkej, utíkej“. Jenže ejhle ozve se rozum a ten zavelí: „Nestěžuj si, co by za to jiná dala. Podívej, jaký máte hezký dům a kam jezdíte na dovolenou! A co bys dělala s děckem zase sama. Bla bla bla …“

A tak intuice musí stranou a žena dál vede ten pokořující život ve zlaté kleci, a aby intuice už nic neříkala, utápí ji v alkoholu nebo zahání pilulkami. Intuice zažene, ale také často přijde nemoc, a ještě větší bolest. Je to běžná situace mých klientek. Bohužel.

Rozum si s intuicí nerozumí

Strach vykročit z bezpečné zóny je největší nepřítel intuice a šťastného života. “Vzdali jsme se cítění ve prospěch myšlení,“ říká MUDr. Špatenka a Osho dodává: „Jestli vám vládne levá mozková hemisféra, budete žít úspěšný život – tak úspěšný, že až vám bude čtyřicet, budete mít žaludeční vředy. A až vám bude čtyřicet pět, budete mít za sebou minimálně jeden nebo dva infarkty.“

Dá se intuice natrénovat?

„Třeba zkuste odhadnout, kolik lidí v tramvaji bude mít červené sako,“ radí kolegyně. Musíte zkoušet na věcech, které se dají prokazatelně ověřit. To myslím nemá s intuicí mnoho společného. Aby intuice přišla a vy jí uměli dát prostor, musíte žít a vnímat každý okamžik. Nechejte život spíše plynout než ho velmi plánovat. Prožívejte radost z každé maličkosti a nebojte se nechat k sobě přijít smutek i ztrátu. Zkoušejte intuici poslouchat a ověřujte. Někdy to ovšem trvá roky, než zjistíte, že se intuice nemýlila.

Kamarádka si našla nového přítele, byla po těžkém rozchodu a vlastně o něj ani moc nestála. Když jsem ho poprvé krátce potkala, řekla jsem jí: „Jestli se s ním rozejdeš, tak jsme spolu skončily.“ Vzali se. Chvilku se tím prokousávali oba, ale teď po pár letech víme, že jsem měla pravdu. Byl to ten, kdo jí splnil všechny sny.

Jiný příklad: Poslouchám přednášku a říkám si, to už jsem někde slyšela. Zapátrám a zjistím, že doslova stejnou přednášku jsem před časem slyšela od zcela jiné lektorky. Pustila jsem si obě přednášky znovu a jen se snažila nevnímat, co říkají, ale je samotné. A intuice mi napověděla, která z nich je autorka a která je zlodějka. Ověřit se to dalo rychle na tvrdých datech. 

Nevíte proč, ale víte, že to máte udělat. To je intuice.

Bez intuice jen opakujete minulost

Racionální život přináší určitě materiální jistoty. Věci mají řád, dají se plánovat. Na všechno máme odpověď. Život jede v kolejích, kde opakujete svoji minulost. Možná trochu poupravenou pro svůj komfort, pohodlí a zdánlivé bezpečí. Je to renovované, ale stále je to minulost. Pokud chcete mít budoucnost plnou překvapení, novosti a mládí, naslouchejte intuici.

 


Když víš kdo jsi, nemůže tě nic rozhodit. Naplánuj jsi své sny a cíle v nástroji kompas YeahCoach a urči si, co je pro tebe v životě důležité. A hlavně nezapomínej oslavit všechny své úspěchy, které se dostaví za podpory rozumu, instinktu nebo intuice!

Thank the authors
Take action