My education and inspiration

Jak často zažíváte mentální jojo efekt?

Jojo efekt. Co se vám vybaví jako první? Je možné, že ho máte spojený s dietou, po které z jistých důvodů ručička váhy pomalu stoupá opět směrem vzhůru. Leckdy i na hmotnost vyšší, než na které dotyčný s dietou začínal. A co takhle mentální jojo efekt? Už jste ho někdy zažili?

Na sociálních sítích často koluje citát, který je hojně sdílen a „lajkován“. Setkala jsem se s ním v několika zněních. Jedno z nich je následující: „Včera jsem byla chytrá a chtěla jsem měnit svět. Dnes jsem moudrá a měním sebe.“ Pokaždé, když hledím na počet „to se mi líbí“ a sdílení, probouzí se ve mně myšlenka, proč a podle tohoto rčení zatím tak málo lidí žije, když se to tolika lidem líbí.

Emoční bolest vs. velké cíle

Říká se, že lidé jsou ochotni dělat změny ve svém životě hlavně ze dvou důvodů. Tím prvním je, že už nemohou vydržet svou emoční bolest. Dostanou se do situací, ve kterých je jejich trápení nesnesitelné. Bolest je přinutí vylézt z komfortní zóny svého podvědomí a podniknout ve svém životě změny. Udělat něco, co dosud neudělali. Najít řešení, jak si od bolesti ulevit.

Druhým důvodem jsou velké cíle. Cíle, které jsou nádherné, barevné a vlastní. Ty pak lidi ženou vpřed, dodávají jim sílu, odvahu a touhu k jejich naplnění. Lidé s velkými cíli dokáží měnit nejen sebe, ale i svět kolem sebe. Testují, učí se nové věci, poznávají nepoznané. Experimentují. Pracují na sobě.

Možná vás napadne, jak takový velký cíl vypadá. Zde bych ráda dodala, že velikost cílů nelze měřit ani vážit. Velikost cílů není o materiální velikosti či hodnotě. Velikost našich cílů se odvíjí od velikosti naší vnitřní touhy a odhodlání jít za svým cílem. Splnit si svůj sen. Ve své mysli ho vidíme živě a barevně, dopředu se z něho radujeme. Není důležité, jak velký je pro ostatní, důležité je, jak velký a emočně silný je pro nás. Jeho velikost je v emoční síle, kterou mu dáváme.

Když vstoupí na scénu mentální jojo efekt

Mentální jojo efekt je proces, ve kterém se lidé vrací zpět ke starému myšlení. Udělají prvních pár kroků na cestě proměny sebe sama. A pak konec. Stop. Mají pocit, že je hotovo. Ale ono není. Je to jeden z největších omylů, který může jejich mysl vyprodukovat. Která skupina podle vás častěji zažívá mentální jojo efekt? Tipujete-li, že ta první, pak tipujete správně. A je to obrovská škoda. Protože emoční bolest je velkou výzvou naší mysli, duše i těla, abychom se naučili konat jinak než doposud. Natrvalo, nejen na chvíli.

Ve své profesi i v osobním životě potkávám lidi s mentálním jojo efektem. Vyhledají pomoc mou či někoho jiného, protože emoční bolest je pro ně již nesnesitelná. Přijdou jednou, dvakrát. Jsou nadšeni, ulevilo se jim. Mají pocit, že vyřešili vše, co potřebovali. A nabydou dojmu, že mají hotovo. Ale za pár měsíců je u nich vše nanovo. Dostávají se do podobných situací jako před tím. Navazují vztahy s podobnými partnery, i když ty předtím nedopadly dobře. V rodině opět řeší situace, které je do stavu emoční bolesti dovedly. V práci mají stejné potíže jako měli před tím. A tak dále.

Leckdy pak hledají viníka tam venku a řeknou: „Nefunguje to. Moc dlouho mi to nevydrželo.“ A hledají někde jinde. Často obíhají jednoho odborníka za druhým, testují jednu metodu za druhou. V naději, že tam venku někdo mávne kouzelným proutkem a jejich život bude super. Bez jakékoliv vlastního přičinění. A tak se točí v kruhu, zmatení, naštvaní, že to nefunguje. Zažívají jeden mentální jojo efekt za druhým, zatímco jim život protéká mezi prsty.

Potřebujete vlastní péči

Nepotřebujete neustálou péči odborníků či specialistů. Potřebujete svoji vlastní neustálou péči. Péči o své vlastní nitro, své pocity a myšlenky. Zodpovědnou péči, kterou dopřáváte sami sobě s náležitou láskou a pozorností. Tak krok za krokem měníte sami sebe. A tím i svět tam venku. Realitu, kterou zažíváte.

Pomoc odborníků potřebujete ve chvílích, kdy si chcete uspořádat myšlenky, získat nové vhledy či pomoci s uvolněním starých a nepotřebných emocí a podvědomých přesvědčení. Ve chvíli, kdy se chcete naučit správné metody a postupy, které pak budete sami v životě praktikovat, a které vás k vašemu cíli rychleji dovedou.

Je to podobné jako ve sportu či při změně stravovacích návyků. Chcete-li třeba posilovat, pak můžete na nářadích cvičit jen tak a sledovat, co to s vámi udělá. Pak cvičíte s rizikem, že svého cíle nedosáhnete nebo jen s obtížemi. Anebo můžete využít pomoc odborníka a nechat se vést. Naučit se cviky, kterými dosáhnete svého cíle účinně a s lehkostí. Cvičit a posilovat už musíte vy sami. To za vás nikdo neudělá. Stejné je to při změně stravovacích návyků, životního stylu a tak. Když využijete znalosti a dovednosti lidí znalých v oboru, je vaše cesta kratší, rychlejší a s předpokladem úspěchu. Volba je na vás.

Krok do neznáma

Ve chvíli, kdy se rozhodneme cokoliv ve svém životě změnit, udělá naše mysl krok do neznáma. Neví, co ji tam čeká. Zda to bude lepší nebo horší. A k tomu, aby po prvním kroku následoval i krok druhý, třetí a mnoho dalších, je nezbytný obrovský vnitřní hnací motor. Říkáme tomu vnitřní motivace. Máte-li velké cíle a víte proč za nimi jdete, pak i váš vnitřní pohon má dostatečnou sílu. Pohání vás směrem vpřed. Nedovolí vám polevit. Jste připraveni jít krok za krokem tak dlouho, až vaše mysl pochopí, že nikdy nebudete mít hotovo. Že tahle cesta proměny je neustálý proces, cesta na celý život. Ve chvíli, kdy to mysl pochopí a pak to i přijme, přivlastní si to. Proces proměn, změn a tvoření se stane přirozenou součástí vašeho života. Nevytrváte-li dostatečně dlouho, dostaví se jojo efekt. Vaše podvědomá mysl vás „přemluví“, abyste to vzdali. Jste znovu na startu.

Úleva je jen začátek

Lidé, kteří si chtějí „jen“ ulevit od emoční bolesti, mívají vnitřní pohon slabší. Nedělají změny ve svém životě proto, aby se někam posunuli. Dělají je, aby se něčemu vyhnuli. Čehosi nechtěného se zbavili. Ve chvíli, kdy se jim uleví, mají často pocit, že mají hotovo. Vrátí se zpět do starých kolejí. Do své zóny komfortu. Předají opět nadvládu nad svým životem autopilotovi ve své hlavě, svému podvědomí. A v něm ukrytým starým a nefunkčním podvědomým přesvědčením a návykům. Tak nějak jim nedochází, že se vrací ke svému starému chování i myšlení, které je k jejich silné emoční bolesti dovedlo. Iluze, že mají hotovo, často způsobí, že jejich emoční bolest je po čase ještě silnější, než byla poprvé.

Mentální kila navíc

Je to podobné jako s kily navíc. Jedním z důvodů, proč se lidé po skončení diety vrací na původní váhu je, že se vrací ke svým starým návykům. K návykům, které je k nadváze přivedly. Stále dokola opakují to samé. Doufají, že stačí pár týdnů zatnout zuby, dělat chvíli něco jinak a ona už váha vydrží na věky dole. Nevydrží. Pokud nevytrvají a nevytvoří si nové návyky. Trvalé návyky, s kterými se budou stravovat i žít jinak než doposud. Až pak bude jejich váha a jejich proměna trvalá.

Stejné je to s mentálním jojo efektem. Dokud si nevytvoříte nové, prospěšné mentální návyky, pak se trvale ve vašem životě nic nezmění. K mé radosti přibývá těch, kteří vědí, že chtějí-li něco ve svém životě trvale změnit, není to běh na krátkou trať. Je to cesta na celý život. Radostná cesta plná jedinečných proměn a zážitků. S těmito lidmi se mi úžasně pracuje. Je nádherné sledovat jejich vnitřní proměny. Proměny, které se jim promítají do vnějšího světa. Do vnější reality jejich pozemského bytí.

I stromy rostou celý život

Nikdy je nenapadne, že mají hotovo. Rostou až do svého úplného konce. Lidé, kteří se rozhodli růst celý život a konají v souladu s tím, jsou mnohem úspěšnější, spokojenější a radostnější než ti, kteří se rozhodli zůstat před branami svých proměn.

Než se rozhodnete udělat jakoukoliv změnu ve svém životě, na chvíli se zastavte. Odpovězte sami sobě na otázku: „Proč tu změnu chci? Chci si „jen“ ulevit od bolesti nebo chci ve svém životě konkrétní věci trvale změnit?“ Až najdete odpověď uvnitř sebe, pak se rozhodněte, jaké kroky uděláte dál. A konejte. Pokud je vaší odpovědí úleva od emoční bolesti, pak se dál ptejte sami sebe, co vás k té bolesti dovedlo. A co bude poté, až se vám od emoční bolesti uleví. Jak moc chcete riskovat, že se opět vrátí? Co je pro vás lepší, mentální jojo efekt nebo cesta trvalých, láskyplných a radostných proměn?

Věřím, že uvnitř sebe najdete ty nejlepší možné odpovědi, které vám k nalezení vaší cesty pomohou.

 

Thank the authors
You have already donated 0 kreditů
Take action