My education
Čeština

Jak ovládat emoce?

Všimli jste si, jak velmi snadno nám něco, nebo někdo dokáže změnit náladu? Jak tomu čelit? Co s tím?

Mám na mysli tu pozitivní náladu. Protože, pokud vstaneme ráno s dobrou náladou a něco se nám během dne nepovede, pokazí, nebo nám někdo řekne něco ošklivého, hned máme po náladě. Pokud však máme náladu víc než dobrou, řekněme výbornou, excelentní, pak nám ji jen tak něco, nebo někdo nezkazí.

Stejně je to naopak. Pokud máme špatnou náladu, pak stačí nějaká veselá příhoda, či nějaký zdar během dne a hned se naše nálada změní na dobrou. Ale pokud máme deprese, nebo prožíváme velmi smutné období, nevydařený vztah, pak můžeme dělat cokoli, a náladu máme stále stejnou – tedy negativní. A ani naši nejbližší, či přátelé, kteří se nám mnohdy snaží pomoci, s tím nic nespraví.

Velmi tedy záleží na intenzitě našich pocitů, emocí.

Spousta z vás určitě slyšela o tom, jak je důležité pozitivně myslet, pozitivně mluvit a v neposlední řadě a to je nejdůležitější: pozitivně cítit. Ano, je to tak!

Vaše současné myšlenky, pocity, slova, tvoří vaší budoucnost. Jakou budoucnost tedy chcete?

Každý z nás přirozeně touží po štěstí, zdraví, lásce, bohatství, úspěchu… Ale pokud nás něco moc bolí, prožíváme depresi, a druhý nám radí: „Mysli hlavně pozitivně!“, nebo: „Mysli na něco hezkého, musíš to pozitivně procítit.“ Příliš nám to nepomůže. Naopak, v duchu si řekneme: „Tobě se to řekne. A jak to mám udělat? Nikdo nemůže vědět, jak se cítím!“

A máte pravdu. Není možné se najednou ze stavu hluboké deprese posunout na stupnici emocí do stavu, „to be happy“.

Přesto existuje cesta.

Jak jsem zmínila, každý z nás má stupnici emocí. Protože jsme každý jedinečnou osobností, stupnice každého z nás má jiné pořadí. Pro někoho je nejhorším stavem deprese, pro někoho úzkost, či beznaděj. Je dobré si takto sestavit svoji vlastní stupnici emocí. Od té nejlepší emoce, po tu nejhorší.

Příklad:

  1. Dokonalé štěstí, euforie
  2. Chuť do života
  3. Sebejistota
  4. Radost
  5. Spokojenost
  6. Naděje
  7. Nuda
  8. Lhostejnost
  9. Nespokojenost
  10. Zlost
  11. Strach
  12. Úzkost
  13. Deprese

Pokud právě prožíváte určitou emoci, například strach, pak vám váš mozek skutečně nedovolí prožívat sebejistotu. Je totiž příliš vzdálena od emoce strachu. V tuto chvíli se můžete posunout pouze do nejbližšího kruhu vámi prožívané emoce.

Budeme se držet našeho příkladu emoce strachu. Podle naší emoční škály máme na výběr: buď se budeme dál utápět a necháme emoci přejít ještě níže, v našem příkladu na emoci úzkosti. Nebo se rozhodneme, že chceme s tímto stavem něco udělat, chceme se zbavit strachu a zvolíme emoci, která je ve stupnici směrem nahoru. V našem příkladě zlost.

Najdeme tedy nějakou situaci, ať už v naší daleké či blízké minulosti, která nás rozzlobila a snažíme se ji opět prožít. Opět v sobě navodíme pocit vzteku, zlosti. Pokud již v tomto stavu jsme, posuneme se opět o stupeň výš. Najdeme situaci, která v nás vyvolá pocit nespokojenosti. Opět si tento pocit prožijeme. Odtud pak postupujeme dál směrem nahoru přes emoci lhostejnost až k sebejistotě. Chápete?

Krůček po krůčku se dostáváte z nežádoucí emoce do emoce vámi žádané, kterou chcete tu původní nahradit.

Jen tak máte šanci zbavit se negativního stavu, ve kterém se právě nacházíte.

Teď možná namítáte: „To je tedy výhra, když musím ze strachu přejít na zlost, pak nespokojenost a musím si každý pocit prožít!“ Ano, je to výhra. Za jedno, už jste opustili pocit strachu a za druhé, posouváte se nahoru. Jak se dostanete na neutrální pocity, jako jsou lhostejnost, nuda, pak se mnohem snáze dostanete k pocitu radosti.

Jen to zkuste.

Až budete ve špatné náladě, zkuste si „skočit“ do nálady radosti. Nejde to? Samozřejmě. Váš emoční systém vám to nedovolí. Nabízí pouze emoce tomu nejbližší. Pak zkuste jít výše popsaným postupem krůček po krůčku po vaší emoční stupnici a věřte, dojdete tam, kam chcete! Chce to jen cvik.

Je však velmi důležité skutečně si udělat svou vlastní emoční stupnici. Měla by obsahovat všechny vaše pocity, které ve svém životě zažíváte nebo byste je rádi zažívali. Je jedno, jestli jich najdete pouze deset nebo dvacet. Důležité je, abyste si jich byli vědomi a napsali si je v pořadí od nejhoršího (dole) po nejkrásnější (nahoře)

Mějte na paměti: Mnou navržená emoční stupnice je skutečně pouze příklad. Emoce, kterou vy považujete za nesnesitelnou, může pro druhého být emocí, kterou dokáže snadno zvládnout, přenést se přes ní.

V NLP pak existuje technika, která dokáže jednotlivé stavy (emoce) zafixovat. Říká se jí kotvení, nebo-li fixace. Pokud klient trpí trémou, má strach ze ztrapnění se před publikem a jedná se o velmi silný strach, pak se v něm ukotví více emocí vedoucí jej k pocitu sebedůvěry, či radosti. Následně spouští jednu kotvu za sebou. Touto technikou se dostane velmi rychle do kýženého stavu.

Je těžké ovládat emoce, ale není to nemožné. Je však zapotřebí na sobě pracovat, procvičovat, trénovat. Uvidíte sami, jak vám to časem půjde stále snadněji. Jen to nevzdávejte. Jako malé děti jste se učili jíst. Napoprvé vám to také nešlo a sotva jste se trefili do pusy. Přesto jste se nevzdávali. Vydržte i v tréninku a ovládněte své emoce.

Vydržte a věřte, změní se vám život. Vaše sebevědomí to posílí a tím, že zvládnete své emoce, dostáváte se blíže do vámi vysněné budoucnosti.

Přeji vám vše dobré!

 

Thank the author with credit
Create your future