My education
Čeština

Jakých 7 neproduktivních otázek si musíte přestat klást a co s tím

Zápolíte někdy s těmito otázkami: Co mám dělat, abych se druhým zavděčil? Co si o mě druzí pomyslí? Co když selžu? Kdy konečně uspěji? Co jsem vlastně zač? Proč se to děje právě mně?

Stalo se vám, že jste někdy pochybovali o svých schopnostech nebo talentu? Možná jste pochybovali, zda jste úspěšní nebo zda vůbec kdy nějaký úspěch zažijete.

Jak je to ve skutečnosti? Určitě každý z nás máme zcela konkrétní schopnosti a zcela konkrétní nadání ke zcela konkrétním věcem. Jen je třeba si klást ty správné otázky, kterými se zaměříme na ty správné skutečnosti.

Proto je na čase přestat používat následujících 7 neproduktivních otázek a nahradit je otázkami výrazně lepšími. Pojďme na to.

1. Co mám dělat, abych se druhým zavděčil nebo zalíbil?

Řada z nás si tuto otázku občas klade, a možná již od dětství. Není tedy žádný div, pokud tak přemýšlíme do dnes.

Je pochopitelně na místě snažit se jít druhým lidem vstříc, pokud to přispívá k naší vzájemné komunikaci, k našim dobrým vztahům. Pokud se ale snažíme druhým zalíbit nebo zavděčit tím, že podle jejich názorů či vkusu měníme své zájmy, způsob oblékání či své životní hodnoty, asi cítíme, že něco není v pořádku.

Každý chceme zakoušet úspěch. Ale musí to být náš osobní úspěch! Proto si musíme přestat hrát na něco, co nejsme. Je lépe být sám sebou. Opravdu je tak důležité vypadat jako někdo, kým nejste? Jste to pak opravdu vy?

Proto je třeba přeřadit. Začněte druhé přitahovat tím, kým skutečně jste.

Lepší otázka: V jaké oblasti a jak mohu zlepšit své zájmy?

Tato otázka je lepší ze dvou důvodů:

  1. Je lepší, protože nás podněcuje a vede k dalšímu osobnímu rozvoji.
  2. Vede nás směrem k lidem se stejným zaměřením, což je opět skvělé pro náš další rozvoj.

Zaměřovat se na to, abychom se druhým nějak zavděčili nebo zalíbili, prostě není přístup, který nás bude posouvat kupředu. Ale přitahovat druhé tím, co děláte, je vysoce pozitivní. Lidé podobného zaměření najdete v různých klubech, spolcích, zájmových sdruženích, prostě kdekoli se setkávají lidé se stejnými zájmy.

Díky tomu se přestanete zaměřovat na neproduktivní myšlení typu, „Musím se druhým nějak zalíbit nebo zavděčit“. A místo toho začnete myslete následovně: „Moje činnost mě opravdu naplňuje. A pokud to zajímá i druhé, mohou se ke mně připojit.“ Takové myšlení pak opravdu vede k úspěchu!

2. Co když budu vypadat hloupě? Co si o mě druzí pomyslí?

Asi chápeme, proč si lidé tuto otázkou kladou. K čemu ale vede? Tato otázka vede již ve své podstatě k pasivitě, k přístupu: Raději nic nedělat než „vypadat hloupě“, než se ztrapnit. Uvedená otázka vás tedy pouze brzdí v dalším rozletu.

Dejme tomu, že se chystáte spustit na webu svůj vlastní blog. Má to být dlouhodobější projekt, který vám časem má přinášet peníze. A tak se o tom zmíníte svým přátelům, kteří se nad tím pohrdavě ušklíbnou: „Cože? Blog? Blogem si toho tedy určitě hodně vyděláš! Kde jsi na tak hloupý nápad přišel?“ Takové vyjádření člověka určitě nepovzbudí. Hned znejistíme a začneme se opravdu cítit hloupě.

Ale zamysleme se nad tím. Co kdyby vám stejní lidé řekli, že ve svých šatech vypadáte hloupě? Šli byste si hned pořídit nový šatník? Anebo co kdyby se vyjádřili, že máte hloupé příbuzné. To byste se začali svým příbuzným vyhýbat? Určitě byste nic takového neudělali! A proč byste tedy měli u svých cílů postupovat jinak?

Časem se vůči těmto neproduktivním výpadům svých „přátel“ obrníte a budete schopni se povznést nad to, co si kdo o vás myslí. Pomůže vám v tom následující, výrazně lepší otázka.

Lepší otázka: Budu v budoucnosti litovat, že jsem to neudělal?

Víte, čeho lidé v životě často litují? Ne toho, že se někdy opili nebo někde něco ztratili či zapomněli (i když nic z toho není příjemné), ani že se před někým ztrapnili.

Většinou litují, že nerealizovali své nápady. Litují, že si nešli za svým podnikáním, za svým snem. A že si místo toho třeba zvolili „bezpečné“ místo v zaměstnání.

Nakonec člověk lituje svého hloupého jednání, když se za každou cenu snažil, aby před druhými nevypadal „hloupě“. A proto je už nyní snadné si říci, jak bude i ve vašem případě znít odpověď na výše uvedenou „lepší otázku“: „Budu v budoucnosti litovat, že jsem to neudělal?“ A odpověď zní: Ano, v budoucnosti budete litovat, že jste to neudělali. Proto se do toho pusťte hned teď!

3. Co když to bude příliš náročné a selžu?

Tak to prostě v životě chodí. Selhání nás může potkat. Každý z nás může upadnout.

Ale jedná se o fatální selhání? Znamená jeden pád, že už není možné znovu vstát? A pak jít prostě dál za svým cílem? Co když upadnete desetkrát? Pak je prostě třeba vstát jedenáctkrát! Co když upadnete stokrát? Pak je prostě třeba vstát sto jedenkrát! Ale to už si pak mnozí začnou myslet, že se začínají řadit mezi skutečné „propadáky“. Je to tak?

Kolikrát při sestrojování žárovky neuspěl Thomas Alva Edison? Desetkrát? Nikoli! Měl za sebou tisíc nefunkční prototypů! Stejně na tom byl i plukovník Harland David Sanders, který musel nabídnout svůj recept na smažené kuře tisíckrát, než uspěl. Ale KFC zná dnes patrně každý.

Považujeme dnes Thomase Alva Edisona a Harlanda Davida Sanderse za „propadáky“? Ve skutečnosti je máme zařazeny mezi lidmi vysoce úspěšnými!

Upadneš-li sedmkrát, musíš se opět postavit na nohy osmkrát!

Lepší otázka: Kam mě má tento dílčí nezdar posunout?

Nezdar není skutečným nezdarem, dokud vše nevzdáte. Různé dílčí nezdary je prostě na místě očekávat. Pokud se vám nic takového dosud nestalo, možná jste dosud s ničím pořádným ani nezačali. Cesta úspěchu může vypadat třeba následovně:

  • Nápad
  • Malý pokrok
  • Další malý pokrok
  • Chyba
  • Přehodnocování
  • Malý pokrok
  • Další malý pokrok
  • Chyba
  • Přehodnocování…

A tak dále. Chyby nás vedou ke zlepšování postupu. Chybami se i my sami zlepšujeme. Toto ponaučení je naprosto zásadní. Nikdo nedělá chyby rád. Proto je důležité změnit svůj postoj a místo na selhání se zaměřovat na lepší otázku: „Kam mě má tento dílčí nezdar posunout?“ Pak se budete určitě posouvat vpřed!

4. Kdy konečně budu úspěšný?

Každý asi máme nějaké cíle, kterých chceme dosáhnout. A nejlépe by bylo splnit si je hned teď. Shodit 10 kilo, mít úspěšný byznys, umět perfektně anglicky...

Někdy se ale až příliš zaměřujeme na výsledek. To nás může vést k fantazírování, k nereálným představám, k falešnému pocitu uspokojení. Následkem toho se raději takového náročného projektu nebo úkolu raději předem vzdáme, protože se děsíme, co vše bychom ke splnění svého cíle museli vykonat a jak dlouho by nám to asi trvalo.

To pak ale pochopitelně vede ke špatnému výsledku.

Lepší otázka: Co konkrétně mohu dnes udělat, abych se nějak posunul vpřed?

Tato otázka vám dá to správné myšlenkové nasměrování. Začnete se totiž zaměřovat na konkrétní možnosti, na konkrétní kroky, které můžete a měli byste hned teď udělat. Váš konečný cíl bude jednoho dne splněn. A jak to ovlivníte? Každým malým krokem, jímž se k tomuto cíli přiblížíte už dnes!

Co tedy můžete udělat ještě dnes? Právě tady a teď? Píšete knihu? Pak napište jednu větu. A pak další. A už máte odstavec. Když každý den napíšete jeden odstavec, máte za pár dní celou stránku! A za dalších pár dní už celou kapitolu!

Chcete na tom být lépe fyzicky? Udělejte dva kliky nebo shyby nebo dřepy. Nebo ujděte či uběhněte dva kilometry. A zítra zase. A pozítří zase. Udělejte si z toho návyk. Postupujte důsledně. Při důsledném, vytrvalém postupu se i s malými kroky posunete hodně, hodně daleko!

5. Co když nesplním očekávání všech kolem sebe?

Potíž je v tom, že každý od vás očekává něco jiného. Můžete uspokojit očekávání všech? A co když si tato očekávání vzájemně odporují? A jsou taková očekávání na místě? Jsou správná? Jak druzí mohou vědět, co je pro vás to nejlepší? Proč byste se tím tedy měli vůbec zabývat? Očekávání druhých prostě nikdy nikdo nemůže naplnit.

Lepší otázka: Co bych měl sám od sebe očekávat?

Zcela logicky můžete něco očekávat sami od sebe. Zde na vašich očekáváních tedy opravdu záleží. Vždyť vy sami víte nejlépe, kam se chcete posouvat a co si přejete. Je pro vás důležitá trpělivost? Nasazení? Přátelský přístup? Vy sami tedy rozhodujete o tom, co od sebe budete očekávat. A na tom jediném pak také skutečně záleží.

6. Co jsem vlastně zač?

Této otázce byste se měli rozhodně vyhýbat. Proč? Jen si tím otevíráte dveře, aby vám ostatní říkali, co jste vlastně zač. Nakonec se z vás stane nesourodý slepenec pospojovaný z toho, kým máte být podle mínění druhých lidí.

Lepší otázka: Kdo chci být nebo jaký chci být?

Tato otázka ponechává veškerou pravomoc ve vašich vlastních rukách. Kdo jste, rozhodujete na základě svého vlastního jednání, nikoli na základě doporučení ze strany druhých lidí. Chcete být šťastní? Pak dělejte to, co vám přináší štěstí! Chcete být fit? Pak se věnujte cvičení!

Je to vlastně naprosto jednoduché. Sami si zvolte, kdo chcete být a jaký chcete být a podle toho pak jednejte. Spisovatelé píší, běžci běhají, vynálezci vynalézají, učitelé vyučují atd. Co tedy děláte vy?

7. Proč zrovna já? Proč se to děje právě mně?

Do nepříjemností se občas dostane každý z nás. Nikdo nežije stále jen v růžové zahradě. Na druhou stranu nikdo z nás nemusí zůstat obětí svých vlastních okolností.

Vždy se dá něco dělat. Co nepříjemného se vám tedy právě teď děje? Určitě je nějaké řešení, na které přijdete, pokud si budete klást ty správné otázky.

Lepší otázka: Jakými kroky se z toho dostanu?

Touto otázkou projevujeme důvěru a vytrvalost. Dáváme najevo, že chceme mít záležitosti ve své moci a že se nechceme poddávat okolnostem. Možná právě v této chvíli není možné udělat něco zásadního. Možná lze udělat jen nějaký malý krok. Ale i malý krok je krok a je to krok vpřed! Když takových malých kroků uděláte postupně deset, posunete se o deset kroků kupředu!

Tak co vy na to?

Jakou máte osobní zkušenost s těmito sedmi neproduktivními otázkami? Nyní snad už víte, co s nimi dělat a jak na ně reagovat způsobem, který vás bude posouvat kupředu!

Úkoly

  • Které z těchto otázek se vás osobně týkají?
  • Co s tím teď hodláte dělat?
  • Kdy začnete?

 

Doporučujeme ti používat Nástroje Titánů YeahCoach, kam si všechny své cíle zaznamenáš. Tyto nástroje tě povedou efektivní cestou k úspěchu.

 

Thank the author with credit
Create your future