My education

Má čas svůj začátek?

Eqvádor, město dvou hemisfér. Je čas jak jej měříme na naší planetě skutečný, nebo je to obr, který nám dokáže řídit životy nebo být dobrým parťákem v našich aktivitách během dne? JE ČAS SKUTEČNÝ NEBO JE VYMYŠLENOU VELIČINOU? Je čas otázka nebo odpověď?

STŘED SVĚTA, KDE FUNGUJÍ JINÉ FIZIKÁLNÍ ZÁKONY

Každý turista, který zavítá do Ekvádoru je téměř povinen, navštívit oblast rovníku a monument Mitad del Mundo neboli středu světa. Nachází se jen 26 kilometrů severně od hlavního města Quita, kterému se tak přezdívá město dvou hemisfér. Tohle město si uchovalo svůj název z dávných dob a je opředeno tajemstvím. Název Města Quita je totiž ze starého indiánského jazyka Čibča a znamená místo ve středu země.

Tudíž již předhispánské kultury si pravděpodobně uvědomovali výjimečnost tohoto místa. Tam, kde se půlí zeměkoule, vyrostl památník

Tento monument na rovníku byl postaven na počest francousko-španělské výpravy vedené francouským matematikem a přírodovědcem Charlesem Marie de La Condaminem. S celou výpravou zavítali do Ekvádoru, aby odpověděla na otázku, kterou si vědci v této době kladli, zda zploštění země je na pólech či právě na rovníku.

V místě jejich měření byl v roce 1979 vystavěn třiceticentimetrový památník s glóbem na vrcholu.

Rozlehlý areál monumentu s několika pavilóny se stal jednou z nejnavštěvovanějších památek celého Ekvádoru.

Každý den zde začíná první ráno ze všech časových pásem.První rozbřesk, první sluneční svit, také zde mají lidé první ráno v pracovním týdnu nebo první pátek pracovního týdne, první silvestrovské odpočítávání začíná právě zde a zda si trochu pohrajeme se svou představivostí, tak se zde pečou i první voňavé ranní housky.

Každá minuta zde vyráži na cestu

Určitě si slyšel pojem ,,časové pásmo,,. Po obvodu zeměkoule je dohromady 24 časových pásem a jsou seřazeny vzestupně právě od  místa Mitad del Mundo odkud každé ráno startují pomyslné ručičky našich pozemských hodin. To, jak daleko se nacházíš od místa Mitad del Mundo na naší planetě závisí v jakém časovém pásmu se nacházíš a zároveň můžeš s určitou přesností spočítat v jakém časovém pásmu se nachází jakákoliv osoba nebo místo na naší planetě Zemi. Každé časové pásmo se rovná jedné hodině a jedna hodina je pomyslná konstanta za kterou urazí Slunce určitou vzdálenost. Takže můžeme s určitou nadsázkou říci, že slunce během dne udělá 24 kroků. Ve skutečnosti vidíme ale sluneční svit v průměru jen 12 hodin, tedy půl dne a další půlka časového období je noc.

Co je tedy čas? A můžou mít náš čas i jiné planety? Je čas, který měříme na povrchu naší planety shodný s ostatními místy ve vesmíru?

Rozhodně není a můžeme se o tom přesvědčit na jakékoliv jiné planetě v naší sluneční soustavě, že čas měřený na povrchu planety se odvíjí.

A co dál?

od její vzdálenosti od obíhající hvězdy.

Ale co dál? Když se vypravíme s naší všemocnou fantazií do prostoru mimo planety a podíváme se na své zápěstí na hodinky, tak budeme sledovat čas měřený na naší planetě a to díky mobilní technologii v podobě, například právě ručičkových hodinek.

Je to ale čas, který proudí daným místem ve vesmíru? Nebo se dokonce prolíná s časem některých z našich pomyslných sousedů z jiné planety?

Schválně, když bychom se setkali s některým se snad existujícím obyvatelem jiné planety, třeba v půlce cesty a shodou okolností by používali stejné měření času v podobě ručičkových hodinek a dali bychom svá zápěstí s hodinkami k sobě, měřily by každé hodinky čas odpovídající vzdálenosti a rychlosti obíhání planety kolem svého slunce. To aby oboje hodinky šli stejně, by museli být obě planety stejně vzdálené od své hvězdy a obíhat stejnou rychlostí. Což je obecně stále měření obvodového, cyklického času, který známe na naší planetě a který cyklicky startuje každé ráno z oblasti Mitad del Mundo.

Srozumitelnost našeho cyklického času je nám jasná od doby, kdy jsme se naučili poznávat hodiny.

Ráno vstaneme a podíváme se kolik je hodin, abychom zjistili, kolik času nám zbývá do odchodu do školy, do zaměstnání, kolik času máme na své oblíbené jídlo.

Také se rádi díváme na hodinky, když například čekáme, za jak dlouho přijede autobus, tramvaj nebo metro. A jelikož dopravní podnik a jeho zaměstnanci mají nastavený nebo seřízený čas stejně jak všichni lidé na téhle planetě můžeme očekávat příjezd v čas, který například dopravce uvádí v jízdním řádu. Znáš ještě situace ve svém životě, kdy se díváš kolik je hodin? A chceš se jet podívat na rovník?

Osobně mám ohledně času spoustu otázek, pro Tebe, zda znáš nějaký citát, který souvisí s časem.

Thank the author with credit
Create your future