My education
Čeština

Programujeme se na zdraví?

Vždycky mě fascinovalo, jak si lidé při různých příležitostech přejí hodně zdraví. A pak jdou a zapálí si cigaretu, nalijí alkohol, zajedí to kusem prorostlého bůčku a sednou si k televizi.

Nicméně jsou zodpovědní, a proto pravidelně chodí na preventivní prohlídky. Minulý režim nás hodně naučil přenechat zodpovědnost za svoje zdraví lékařům, a proto chodíme k lékařům. A víte, pro co si chodíme?

No přece pro léky. Všimli jste si jedné důležité věci? Co s vámi dělá lékař, když jste nemocní? Léčí vás nebo vyléčí? Nemluvím a nějaké angíně nebo chřipce. Jednoho dne dorazíte svědomitě na preventivní prohlídku a lékař vám sdělí: „Máte vysoký tlak, musíte brát léky.“ Dle mého názoru by cílem mělo být nějaký čas brát léky a pak být zdráv. Kolik takových lidí ale znáte?

Programy pro nemoc

Dlouhodobě pozoruji, jak lidé bezmyšlenkovitě používají programování především pro své děti. Opakují věty naučené po generace, aniž by se kdy zamysleli nad významem či pravdivostí těchto rčení. Co mám na mysli? Běžně se říká.

  • „Vezmi si čepici, nafouká ti do uší.“
  • „Nesedej si na studenou zem, budeš mít zánět močového měchýře.“
  • „Nechoď z bazénu v zimě s mokrou hlavou, nastydneš.“
  • „Neseď v průvanu, bude tě bolet za krkem.“

Připomíná vám to něco? Fascinuje mě někdy téměř panický strach z nákazy, když někdo v blízkosti kýchne nebo zakašle. Jsem v neustálém úžasu, jak snadno většina lidí používá tyto věty. A pokud někdo věří, že tato rčení jsou nezvratitelná pravda, protože to říkala už babička, tak je to pro něj skutečnost. Jeho podvědomí zařídí splnění tohoto přesvědčení. Není nic snazšího. Zamyslete se někdy, co mimoděk vypouštíte z úst.

Souvisí myšlení s nemocí?

Od dětství jsem se těmto programům nějak vymkla. Nechtěla jsem je poslouchat, protože mi přišly omezující a já miluji svobodu. Mnohokrát se mi stalo, že jsem z lodě spadla do vody v zimě či brzy na jaře a nikdy jsem nenastydla. Odjakživa sedím na studené zemi, jak se mi zachce, a zcela bez následků. Nevadí mi ani zima ani průvan. Zkrátka to nemám v programu. V dětství to bylo intuitivní, nyní to dělám zcela vědomě. Rozhodla jsem se, že nic infekčního nechytím a 20 let jsem neměla antibiotika.

A půjdu ještě dál. Na naše zdraví psychika a myšlení působí rozhodujícím způsobem. Především nás ovlivňují emoce, které jsou následkem myšlenek. Každý fyzický problém je následkem dlouhodobých myšlenek, které vyvolávají bolestné a negativní emoce. Někdy je nemoc posledním voláním o pomoc, kdy duše říká: „Všimněte si mě.“ Někdy je nemoc útěkem od reality, touha si odpočinout nebo získat pozornost.

Je možné být dnes zdravý?

Příčiny nemocí se hledají ve virech či bakteriích. Máme nezdravý životní styl, mnoho škodlivin ve stravě, vodě i ovzduší, mnoho stresu. Ano, to vše má vliv na naše zdraví. Jenže proč někdo stůně více a někdo méně? Není za vaší nemocí druhotný zisk? Nepřináší vám nemoc nějakou výhodu? To je provokace že? Proč by někdo chtěl být nemocný úmyslně? No, proč? Přemýšlejte.

Snadným návodem jak zlepšit své zdraví je kontrola myšlenek. Učinit vnitřní rozhodnutí, že jsem zdravý. Pozor! Nikoli – chci být zdravý. Tím si programujete to chtění, nikoli zdraví. Vše, co chcete, je třeba programovat v pozitivním tvaru a tak, jako by to už bylo.

Uvedu příklad. Mám nějaké zdravotní omezení, či opakující se onemocnění. Mám program – chci být zdravý. A jaká je realita? Stále chci být zdravý a stále nejsem. Použiji nový program – jsem zdravý – a mozek se tomu mnohdy brání, když vidí reálný stav. Pak je možné mozek ošálit větou: „Jaké by to bylo, kdybych byl zdravý? Daří se mi každý den lépe a lépe.“ Proti tomu už vědomá mysl nebude nic namítat a pustí tuto sugesci do podvědomí. Toto samozřejmě není návod, jak opustit veškerou dostupnou léčbu. Je to možnost využít schopností mysli k nastartování samouzdravovacích procesů a aktivaci imunitního systému.

Shrnutí

  • Kontroluji své myšlenky.
  • Sugesce musí být vždy pozitivní.
  • Použiji formulaci vhodnou k ošálení vědomé mysli.
  • Postupně používám více formulací, kdy děkuji, že moje přání je již splněno.
Thank the author with credit
Take action