My education
Čeština

Radka a posledni prohobice v Čechách

14.9. Historie v kostce

V dnešní historii se podíváme na původ a význam jména Radka. Také se podíváme zpět do minulosti na poslední prohibici v Čechách.

Po svatém Kříži podzim se blíží.

Dnes má svátek Radka.

Radka je novějším slovanským jménem. Toto ženské křestní jméno vzniklo osamostatněním domáckých variant jmen začínajících na Rad- (Radoslava, Radomíra, Radimíra aj.). Jméno bývá spojováno i s archaickým slovanským jménem Radmila, pravděpodobně jde o odvozeninu právě tohoto jména. Novodobý význam všech jmen začínajících na Rad- je odvozován od slova „radovat se”. Také jméno Radka se tak překládá jako „radostná” či „radující se”. V ČR toto jméno nosí cca 26 939 lidí.

  • V roce 2012 byl z důvodů série otrav methanolem v celém Česku vyhlášen úplný zákaz prodeje alkoholických nápojů s obsahem alkoholu nad 20 %.

K sérii otrav metanolem došlo v Česku a Polsku na konci roku 2012. Do 29. ledna 2013 na otravu metanolem zemřelo 47 občanů České republiky, tři občané Polské republiky a desítky dalších byly hospitalizovány. Mnozí lidé utrpěli trvalé poškození zraku. Toto číslo však není konečné kvůli tomu, že množství jedovatého metanolu stále koluje mezi lidmi. Proto se i po hlavní vlně otrav stále objevují nové oběti.

Policejní pátrání vyústilo v případ s největším počtem obviněných v dějinách české kriminalistiky. Po 18 dnech od první otravy policie 24. září 2012 oznámila, že kriminalisté objevili zdroj jedovatého metanolu. Metanol podle nich pocházel z ČR, byl řádně zakoupený a dodaný do opavské firmy, odkud putoval na černý trh. Policie také zadržela dvojici hlavních podezřelých. Obchodníka z Karviné Rudolfa Fiana a čecha Tomáše Křepelu. Muži údajně dobře věděli, že namíchali „smrtící koktejl".

První případ dvou zemřelých v Havířově oznámila karvinská policie 6. září 2012. Vláda zřídila 12. září krizový štáb a téhož dne Ministerstvo zdravotnictví vyhlásilo mimořádné opatření v podobě plošného zákazu stánkového prodeje alkoholických nápojů s obsahem alkoholu větším než 30 %. V pátek 14. září večer vyhlásilo ministerstvo zdravotnictví mimořádné opatření spočívající v úplném zákazu prodeje, nabízení a distribuce alkoholických nápojů s obsahem alkoholu od 20 %. V té době měly jedovaté nápoje na svědomí už 19 obětí a cca 30 lidí bylo v nemocnicích v různém stádiu otravy metanolem.

Zavedená prohibice neomezovala export. V reakci na kauzu v neděli 16. září hlavní polský hygienik s okamžitou platností pro celé Polsko na měsíc zakázal obchodování s alkoholem vyrobeným v Česku, v úterý 18. září podobně reagovalo také Slovensko. Tentýž den rozhodla Rada pro rozhlasové a televizní vysílání, že vysílání reklamy na zakázané lihoviny je po dobu prohibice nelegální. 20. září 2012 ministr zdravotnictví zakázal distribuci a vývoz lihovin o obsahu větším než 20 procent včetně tuzemáku a konzumního lihu mimo území ČR. Důvodem byla hrozba, že zákaz vývozu uplatní Evropská unie.

Prohibice byla zmírněna 27. září 2012, kdy byl povolen prodej těch zakázaných lihovin, které byly vyrobeny nejpozději 31. prosince 2011. Tvrdý alkohol vyprodukovaný po tomto datu může být prodáván pouze v případě, že pro něj jeho dodavatel zajistil doklad o původu použitého lihu.

Dne 21. května 2014 vynesl krajský soud ve Zlíně nepravomocné rozsudky nad deseti obviněnými v hlavní větvi metanolové aféry. 2 byli odsouzeni k doživotnímu vězení, zbylých osm k trestům od 8 do 21 let. 4. února 2015 potvrdil Vrchní soud v Olomouci doživotní tresty odnětí svobody pro Rudolfa Fiana a Tomáše Křepelu za namíchání otravné směsi ethanolu a methanolu.

Podobné události v minulosti

  • K podobné sérii otrav došlo v září 2001 v Pernovském kraji v Estonsku, kdy nápoje vyrobené z metanolu z odcizených sudů zavinily smrt 68 lidí a způsobily trvalé následky dalším 43 osobám.
  • Pančovaný alkohol s přemírou metanolu zabíjel i v jiných státech – v roce 1981 zahynulo v indickém Bengalúru 308 lidí, v bangladéšském Narsingdi zemřelo v roce 1999 celkem 113 lidí a 137 lidí zemřelo v roce 2000 v keňském Nairobi.
  • Na českém území je zmiňován v minulosti pouze jediný srovnatelný incident, kdy na konci druhé světové války sovětští vojáci požili metanol z cisterny z chemičky v Ústí nad Labem. Podle archiváře Vladimíra Kaisera na následky otravy tehdy zemřelo sedm sovětských vojáků a jeden Čech.

Zdroj: Wikipedie

Thank the author with credit
Create your future