My education and inspiration
Čeština

Šest věcí, které potřebuje vaše dítě

Zamysleli jste se někdy nad tím, co vaše dítě opravdu potřebuje? Co jeho budoucnost bude ovlivňovat nejvíce?

Šest věcí, které vaše dítě potřebuje nejvíce

  1. Kotvu, jistotu, pocit bezpečí, prostě výbornou domácí atmosféru

  2. Lásku. Nezištnou samozřejmě, to znamená, že ho milujete a nemáte potřebu ho měnit! Vaše dítě snad má potřebu vás měnit a říkat vám, že taková nemáte být a taková ano?

  3. Podporu pro ty chvíle, kdy padá "na čumák", kdy se bojí udělat první krok do neznáma.

  4. Pozornost. Nezáleží na tom, kolik hodin spolu strávíte, ale jak intenzivně. Jestli mu budete dávat pozornost nebo jestli si při společných chvílích budete prohlížet facebook na mobilu. Jaké rodiče byste chtěli mít vy?

  5. Hranice. Hranice jsou velice důležité a dítě by mělo zjistit, že při překročení hranic pocítí důsledek svého chování. Nicméně pozor na to, kdy se dítě bojí a ve vámi nastavených hranicích si vytvoří jistotu a celý život bude hledat hranice nastavené jinými lidmi (typický zaměstnanecký poměr). Co tedy dělat? Naučit ho tvořit si hranice. Naučit ho znát důsledky, když hranice překročí. A dohlédnout na dodržení důsledků. To je vaše role.

  6. Hodnoty. Dítě často staví své hodnoty podle vašich hodnot. Jaké hodnoty tedy máte vy? Zamysleli jste se nad tím? Co dítěti předáte? Co může od vás "odkoukat"? Sepsali jste si své hodnoty a opravdu podle nich žijete?

Dítě potřebuje dobrý vzor. Vzor a jistotu ve vás. Abyste byli schopni dávat jistotu a být vzorem, musíte začít u sebe. Budujte své hodnoty a také podle nich žijte, posilujte svou sebehodnotu, ztotožněte se se sebou a odpusťte i svým rodičům jejich nedokonalou výchovu.

Jak říká Jan Ámos Komenský: „Naši učitelé nesmějí být podobní sloupům u cest, jež pouze ukazují, kam jít, ale samy nejdou.“

Thank the authors
Take action