My education

Vítěz nebo poražený?

„Víš, někdy si říkám, jestli to má smysl. Pořád se jen hádáme“, zní slova mého kamaráda. Je plný zloby, frustrace, znechucení, ale zároveň i vášně a lásky vůči své partnerce. Stále je ještě plný emocí z jejich poslední hádky. Naprosto klasická situace. Nedorozumění. Nepochopení. Vlastně spíše neochota vzájemného pochopení. Ocitli se v aréně. Mnoho lidí má, i když nevědomě, tendenci ve svých vztazích hrát se svými partnery gladiátorské hry. A vcelku pochopitelně chtějí vítězit.

Vítězství nad tím druhým, nad svým kamarádem nebo partnerem. Nad člověkem, který společně s námi tvoří pár, jeden celek. Hádky ke vztahům patří, samozřejmě ve zdravé míře. Ovšem na rozdíl od gladiátorských her v plnohodnotném vztahu není vítěz a není poražený. Vyhrávají oba.

Představte si takového gladiátora v aréně. Vymýšlí různé bojové strategie, kličky, nástrahy, hledá slabiny druhého a mnohdy neváhá použít zbraně svého protivníka. Dokonce se na takový souboj důkladně připravuje. A v boji pak nezná slitování, ví, že musí vyhrát.

Není vám to povědomé? Také jste tento vzorec z arény poznali na vlastní kůži? Říkáme, jak nám na našem vztahu záleží, jak moc svého partnera milujeme, a přesto se s ním pouštíme do obdobných bojů jako v aréně. A i my chceme vyhrát. Proč, co nám vítězství nad naším partnerem přináší? Když se podíváme do hloubky, ve většině případů se v pozadí našich sporů či bojů skrývá prosazení naší pravdy. A mnohdy se snažíme dosaženým vítězstvím schovat vlastní nedostatečnost.

Nemusí to tak být, můžeme to změnit. Nakonec, kdo z nás je v takovém vztahu spokojený? Komu se líbí žít na bojišti? Vyměňme proto partnerské souboje za kvalitní vztah.

1) Přestaňte chtít za každou cenu zvítězit

Kvalitní vztah nemá poraženého. Má pouze dva vítěze.

2) Přestaňte se snažit druhého měnit

Každý z nás je jedinečný, a pokud jsme se již rozhodli vstoupit do vztahu s naším partnerem, pak zřejmě proto, kým je. Má pochopitelně vlastnosti, které se nám nemusí až tak zamlouvat. I my máme vlastnosti, které nemusí být příjemné našemu partnerovi. A stejně jako my, i on musí žít se všemi našimi nedostatky. Ať chceme nebo ne, vedle svého partnera se transformujeme.

On ovlivňuje nás, my naopak jeho. Nejedná se o vědomé a násilné přetváření druhého. Tyto změny přicházejí samy a nenásilnou formou a my postupně zjišťujeme, že nám prospívají a přináší užitek nejen v našem partnerském vztahu. Ovlivňování je v pořádku, vyvarujte se však manipulace.

3) Pracujte na vašem vztahu společně

Do kvalitního a plnohodnotného vztahu nevstupujeme, ten utváříme. Kvalitní vztah je společné dílo obou, tedy páru. Jedině pár tvoří celek. Pokud na vztahu pracuje pouze jeden z páru a druhý se "veze", nemá takový vztah perspektivní budoucnost. Dříve či později se rozpadne. Skutečně kvalitní vztah je založený na rovnováze: přijímat a dávat.

4) Buďte vstřícní a ochotní

Neochota, naschvály, oko za oko, to vše jsou zabijáci vztahu, kteří patří do arény na bojiště, ne do vztahu. I když je váš partner ztělesněním chodící trpělivosti, jednou i jeho pohár přeteče. Tzv. zrcadlení nedostatků, byť v dobré víře, není ideální řešení. A máme-li časté výmluvy, proč partnerovi nemůžeme pomoci, můžeme si být jisti, že si pomoc najde jinde. A pak je již jen otázkou času, kdy dojde k výměně partnera, který nedokáže být oporou.

5) Buďte ve vztahu na plno

Jste tu vy a váš partner. Jste pár. Přesto se mnozí lidé ve vztahu cítí velmi osamocení. Buďte tu pro svého partnera. Zejména ženy mají tendenci se po narození potomků upnout výhradně na ně a partnerovi přestávají dávat pozornost. Jenže děti nevychováváme pro sebe, ale pro život. A partner je ten, kdo s námi zůstává i po jejich vylétnutí z hnízda.

Je to právě náš partner, s kým chceme strávit zbytek svého života. Zaslouží si tedy naši pozornost. To samé platí pro muže, buďte skutečnými partnery svým ženám. Starost o děti, domácnost, zaměstnání, to vše zůstává v mnohých rodinách na ženách. Jak pak muži mohou chtít, aby si žena ještě našla čas, a hlavně energii pro svého partnera?

6) Respektujte svého partnera

I v momentech, kdy je to opravdu obtížné. Správně tušíte, i při hádce. Většina lidí se domnívá, že ideální vztah je takový vztah, ve kterém se pár nehádá. V takovém vztahu panuje pouze harmonie, vzájemné porozumění, sladění a tolerance. Zní to skvěle, že? Ale to jen další z mnoha mýtů o vztazích. Ve skutečnosti i v harmonickém a plnohodnotném vztahu dochází k nepochopení, k nedorozumění nebo i k hádkám. Rozdíl je v tom, že i v těchto konfliktních situacích zůstává mezi partnery úcta a respekt.

I ve chvílích vzteku a zloby se k sobě chovají stále slušně. Nevnášejí do hádky nálepkování, označování a vulgarismy. Konstruktivní hádka vztah posiluje, pár se učí zvládat konflikty a nedorozumění. S každou hádkou se naučíte mnohé nejen o druhém, ale především něco o sobě. Můžete mít rozdílné názory, to je v pořádku. Ale i když jste hodně rozzlobení, jednejte se svým partnerem slušně. Vyjadřujete mu tak svůj respekt a úctu. Ne samotná hádka, ale to, jak se při ní chováte, narušuje váš vztah.

7) Mějte vztah v rovnováze

Až když se rozhodnete oba vědomě opustit arénu a odložit role gladiátorů, teprve pak se může váš vztah ubírat správným směrem, po kterém toužíte. Pokud prostor arény opustí pouze jeden z páru, co myslíte, že se stane? Každý zůstane sám. Má pak smysl zůstávat ve vztahu, ve kterém se cítíte osamoceni?

Nabízí se myšlenka, jestli pak není lepší zůstat s partnerem v aréně. Samozřejmě, i to je možnost. A existuje mnoho párů, kterým tyto neustále souboje vyhovují, které tuto "Itálii" doslova potřebují. A proč? Potřebují jakýsi adrenalin a užívají si následné usmíření. Nebo to jednoduše jinak ani neumí.

Do ideálního vztahu nevstupujeme. Ideální vztah utváříme. A tam, kde vztah ztroskotá, vždy chybí zejména kvalitní komunikace, sdělování a naslouchání.

 

Thank the author with credit
Create your future