News

5 tipů, jak správně napsat článek

Chcete napsat článek, ale nevíte, jak na to? Jsou nějaká pravidla, jak dosáhnout, aby byl článek více čtený, oblíbený a sdílený? Jestli vás to zajímá, pojďme se do toho společně pustit.

Zrychlená doba

Problém současné doby je, že i když máme k dispozici lepší a lepší přístroje a vybavení, tak jsme stále ve spěchu a nestíháme. Chceme toho stihnout více a více. Tento náš stav se poté promítá do celého našeho života a samozřejmě i do toho, jak se chováme na internetu. 

„Lidé na webových stránkách nečtou slovo od slova, ale skenují obsah. Bylo dokázáno, že na stránce přečtou 20 % obsahu.“

Čím získat pozornost od čtenáře?

Používejte nadpisy a podnadpisy

Sice se to může zdát jako banalita, ale nadpisy a podnadpisy jsou opravdu velmi důležité. Díky tomu „bouráte“ uživatelům jednolitý text a upozorňujete na důležité věci. Současně jejich použitím text dělíte do jednotlivých skupin a čtenář vždy ví, co se v textu u daného nadpisu dočte.

Napište poutavý úvod (perex)

Určitě to sami dobře znáte. Přečtete si nadpis dané stránky, klikáte na odkaz a poté se pouštíte do čtení úvodu. Tam se přesně dozvíte, o čem celý článek je. Buď vás úvod nenadchne, a tak odcházíte pryč nebo naopak vás něčím zaujme a rozhodnete se číst dál a dál.

Jak tedy čtenáře chytit a už nepustit?

  • Můžete použít příběh, čtenáři milují příběhy, tak vyprávějte.
  • Použijte zajímavá fakta nebo statistiky. Jenom opatrně ať čtenáře „neubijete“ salvou čísel a informací.
  • Ptejte se. Položte otázku na nějaké palčivé téma a když získáte pozornost čtenáře, tak mu nabídněte řešení.
  • Napište do perexu shrnutí ať čtenáři ví, o čem celý článek bude.

Pište krátké odstavce

Příliš dlouhými odstavci čtenáře spíše odradíte a jenom umocníte to, že bude více skenovat daný text. Člověk se podvědomě cítí lépe, když přečte kratší odstavce, protože ví, že už něco přečetl a jak je daleko. Oproti tomu dlouhé odstavce, kdy nevidí na jeho konec, jsou spíše demotivující.

Přidávejte odkazy

Naprosto perfektní věc je, když čtenáři přidáte odkazy, kde se může dočíst více informací. Tak jako třeba na článek od Yeahcoache - Jak být TOP autorem psaného slova

Určitě jste to sami zažili, když jste byli na nějakých stránkách. Autoři vás odkazem vybídli ať se na jiné stránce dočtete další informace nebo si u nich něco koupíte. Jak to na vás působilo, pomohlo vám to v nějakém rozhodovacím procesu?

V rámci Yeahcoache je spousta skvělých článků, o kterých nemusíme mít ani povědomí, že existují. Odkazujte na ně. Pomůžete, jak čtenáři, kde se dozví více informací, tak samotnému autorovi, kterému můžete darovat vaše kredity.

Doplňte odrážky nebo číslování

Místo psaní dlouhých odstavců použijte odrážky nebo číslování a čtenář má hned před očima to nejdůležitější.

Co dalšího ještě přidat:

  • Ztučněte důležité věci.
  • Pokud se to hodí, použijte citaci.
  • Pracujte se statistikami nebo zajímavostmi, které vašemu článku dají vyšší váhu.
  • Důležitá klíčová slova.

Závěr

A jste na úplném konci, zase tak hrozné to nebylo, ne? Každopádně i tak vám chci pogratulovat, jste skvělí. Jak to máte s články vy, také skenujete texty nebo čtete slovo od slova?

Pokud se vám článek líbil, tak budu rád za vaše komentáře. Doufám a věřím, že vám článek pomůže s dalším psaním. Držím palce a přeji hodně štěstí.

Kdyby někdo chtěl další odkazy pro vzdělávání, tak tady jsou:

Thank the authors
Take action