Magazine

Co jsou betaglukany a jak zlepšují zdraví střev?

Co jsou betaglukany a jak zlepšují zdraví střev? Jedná se o módní označení určitého typu rozpustné vlákniny. Skládá se z molekul cukru (polysacharidů), které se přirozeně nachází v buněčných stěnách bakterií, hub, kvasinek, řas, lišejníků a rostlin. Oves je bohatá na betaglukany s obsahem vlákniny.
18.07.2021
5 min

Co jsou betaglukany a jak zlepšují zdraví střev?

Jedná se o módní označení určitého typu rozpustné vlákniny. Skládá se z molekul cukru (polysacharidů), které se přirozeně nachází v buněčných stěnách bakterií, hub, kvasinek, řas, lišejníků a rostlin. Oves je bohatá na betaglukany s obsahem vlákniny.

Velký poměr betaglukanů také najdete v pšenici, celozrnných potravinách, mořských řasách i ostatních řasách a houbách shiitake. Betaglukany jsou důležité pro celou řadu zdravotních účinků, od zlepšování stavu střev po podporu imunity. Právě proto se betaglukany přidávají do potravinových doplňků. Ani tělo si samo betaglukany nevytváří.

Zdravotní účinky betaglukanů

Rozpustná vláknina, jako jsou betaglukany, se při průchodu gastrointestinálním traktem snadno rozpadá, a ve střevech se následně rozpouští na gelovitou látku.

To v zásadě zpomaluje průchod potravy a podporuje pomalejší trávení. Výsledkem je pak lepší vstřebávání, které pomáhá udržovat stabilní a vyváženou hladinu cukru v krvi. Tento proces je odlišný od trávení nerozpustné vlákniny, protože ta při průchodu traktem zůstává celistvá.

Doplňky s betaglukany a více vlákniny ve stravě

Houby jsou skvělým zdrojem betaglukanů. Zkuste hledat tyto varianty: Shiitake, maitake, reishi, outkovku pestrou, hlívu, klanolístku obecnou a enoki.

Aby se vašemu zdraví dopřálo úžasných účinků těchto hub bohatých na živiny, nemusíte jimi plnit každý talíř.

Co se týče vlákniny, celá naše společnost jich nekonzumuje dostatek. Měli bychom usilovat o celkový příjem alespoň 30 gramů denně, ale dle statistik se nám dostává pouze polovinu denní dávky. Pro zdraví zažívacího traktu a celkovou životní pohodu je důležité znát svůj příjem vlákniny, a osvojit si způsoby, jak do naší stravy zařadit betaglukany.

Jak na to ?

Zcela přírodní doplněk ZINOBIOTIC+ ,se směsí s vysokým obsahem vlákniny1. Obsahuje betaglukany získané z ovsi, inulin a fruktooligosacharidy z kořene čekanky, plevy psyllia, vláknina z guarové gumy z indických guarových bobů a rezistentní škrob z kukuřice, zelených banánů a brambor. Speciálně vytvořený pro podporu zdraví střev, rovnováhy cholesterolu a mikrobiomu, a aby zlepšoval funkce střev, a snižoval nárůst hladiny cukru v krvi po jídle.

Osm druhů vlákniny (na rozdíl od většiny produktů na trhu) putuje tělem a fermentuje v tlustém střevě, čímž „krmí“ dobré bakterie. Tím jim pomáhají přerůst ty méně žádoucí. Tato směs vlákniny také pomáhá zasytit a snižuje pocity nadýmání. I když je ZINOBIOTIC+ doplněk se směsí s vysokým obsahem vlákniny, pozitivně ovlivňuje celé tělo, od hlavy po konečky prstů na nohou.

Vaše Lenny.B

Reward the author
You have already donated 0 kreditů