News

Když se koníček stane i zaměstnáním

Tento článek jsem se rozhodla napsat po přečtené zprávě od kamarádky, která se mi chlubila, jak konečně našla práci, která jí naplňuje a dodává energii. Totiž od mládí je jejím koníčkem práce na zahrádce, a tak si našla zaměstnání v zahradnictví. Ráno prý vstává úplně s jiným naladěním než, když pracovala v Lidlu a jak řekl Aristoteles: Energie je to, co vše uvádí do pohybu.

Šťastný to člověk, který má nějakou tu zálibu. Je úplně jedno, jestli si po práci jde okopávat zahrádku, zakopat fotbálek, sbírá známky, nebo plete ponožky. Hlavní je, že to dělá rád, že se těší, až se bude moci své zálibě věnovat. Nemůže dospat jen, aby už mohl zase na hřiště, nebo ani nespí, protože do poslední chvíle hraje hry na počítači. Děti si hrají, od toho jsou dětmi a hru dospělých jsme jaksi přejmenovali na hobby, koníček, zálibu – no, jak by to vypadalo, přijde otec rodiny domů a říká „Jdu si hrát“. To je prostě nesmysl, začnete uvažovat přinejmenším o jeho duševním zdraví. Ale pokud od dveří jen tak jukne „jdu do garáže dělat tu poličku“ tak už je to kutil, má koníčka a budou mi ho závidět všechny sousedky. 

Koníčkem se může stát jakákoliv činnost, kterou člověk vykonává soustavně i potěšením. Oč větším štěstím je, když práce se stane člověku koníčkem, nebo snad koníček prací. Koníček lidi sdružuje, dává světu jiný rozměr, rozšiřuje obzory, přináší pocit radosti, seberealizace a také aktivní odpočinek, který pomáhá zapomenout na stres, trable a strasti běžného života. A co teprve, když se koníček, kterému věnujete každý svůj volný čas, záliba, která vás dokáže pozvednout do jiného světa se stane i Vaší prací. Stane se neuvěřitelná věc, kombinace nutnosti uživit sebe i rodinu se skloubí s požitkem vykonávané činnosti, která z Vás udělá supermana svého oboru.

Perspektiva lidí, kteří milují svou práci, kteří jsou schopni, nebo ochotni vykonávat práci s upřímným nefalšovaným zájmem a naprostým nasazením je nedozírná. Tito lidé jsou schopni hory přenášet, jaksi samozřejmě se vzdělávat a bojovat za svou věc. Vyhlídka lidí, jejichž prací je jejich koníček přesahuje meze běžného všedního života a míří ven z všednosti. Proto vyjděte také ven z ulity všedních dnů, vypněte televize a popřemýšlejte nad svým životem, nedal by se alespoň trochu změnit, tak aby Vám přinášel více radosti a uspokojení? 

 

Thank the authors
Take action