News

Motivace

Každého z nás v životě motivuje něco jiného. Jak se říká: Chceš-li zrealizovat své sny, tak se probuď. Pojďme si v tomhle článku říct: Co vůbec toto slovo obnáší? Co vás nutí k tomu, abyste ráno vůbec vstali? Co vás postrčí do dalšího dne? Co dokáže, že vstanete od televize a začnete něco dělat?

Motivace pochází z latinského movel, movere – pohybovat, měnit. Slovíčko, které skrývá všechno lidské jednání, všechen popud, který nás žene vpřed. Ale i jen to, že vstanete ráno z postele a jdete do práce, do školy i za tím stojí motivace. Motivace je jakýsi souhrn všech faktorů, vnějších i vnitřních, které vám dodají energii k dalšímu pomyslnému kroku. Motivace usměrňuje lenošení, motivace směruje vaše kroky tím správným směrem. A ta správná motivace dokáže zázraky. Prostředky, které podpoří motivaci můžou být u každého člověka jiné, školou povinné dítě nejspíš bude motivovat nejen jednička z jinak nudného předmětu, ale hlavně ohlas na ni, pochvala, pohlazení.

Motivace nemá ráda obecné cíle. Jaký popud bude potřebovat obézní člověk, aby přešel ke správnému stravování? Vidina zdravějšího těla to bude nejspíše, až v době, kdy, už opravdu půjde do tuhého, ale, co tak využít možnost jít s kamarády na hory, zahrát si tenis a nezhroutit se přitom. Někdy se kolikrát stačí jen podívat do ženských časopisů a pohled na novou letní kolekci plavek nás už žene do posilovny, na kolo a k zelináři pro večeři. Snad všichni jsme se někdy alespoň pokoušeli dostat se do tajů cizího jazyka. Když pomineme, talent a nadání, s nimiž se ti šťastnější narodili, musíme připustit, že nás to bude stát jistou námahu. Pocit že až se naučím anglicky, budu se moct někdy někde domluvit určitě stačit nebude. Ale vidina konkrétní práce v konkrétní zahraniční firmě, výhled na letošní romantickou dovolenou bez tlumočníka. To už by mohlo zabrat a posunout nás dál.Co si budeme povídat, člověk je jedinec líný. Chceme mít vše, hned a pokud možno bez námahy. Tohle, ale nejspíš nikdy fungovat nebude  a proto pojďme zkusit cestu motivace.

Motivace je klíč k úspěchu. Důležité je najít si cíl a upírat k němu svůj vnitřní zrak. A pokud opravdu budete hodně chtít, výsledky na sebe nenechají dlouho čekat. Bohužel často se stává, že lidé často ztrácí motivaci, končí předčasně s naplánovanými úmysly a hroutí se nad pomyslnou neschopností pevné vůle. Z toho důvodu je nesmírně důležité si vypracovat správný systém odměňování, který motivaci nejen podpoří, ale hlavně nás udrží na správné cestě a to cestě k našemu úspěchu. Důkazem té správné motivace ve správný čas nejsou jen sportovci, kteří překonávají sami sebe, nebo vědci, kteří neztrácejí naději a roky usilují o úspěch. Ale jsme to my, naše děti a to, že můžeme říct, ano udělal jsem pro „to“ všechno.

Přeji Vám, abyste prožívali své sny plnými doušky a zrealizovali svá přání s tou správnou motivací s kterou vždy vyhrajete. 

 

Thank the authors
Take action