MAGAZINE AND NEWS

prodejni manipulace

Jaké jsou nejčastější svody, které prodejci využívají? Patří nabídka za „výhodnou“ cenu, tvrzení o „omezenosti nabídky“ a strašení tím, že ceny daného zboží porostou. Drahé zboží nemusí být nutně kvalitní, laciné zboží je však téměř vždy s kvalitou na štíru. Většina spotřebitelů to ví, a prodejci ho proto často prezentují jako „mimořádnou hodnotu na danou cenu“. Nákup velmi laciného zboží však většinou vychází draho: jen málokdo je tak bohatý, aby si mohl dovolit kupovat velmi levné věci. Tvrzení o „omezenosti nabídky“, docházejících zásobách, „limitované edici“ či nabídce „platné jen do doprodání zásob“ se spotřebitelem snaží manipulovat - přimět jej k rozhodnutí dříve, než bude mít možnost o něm rozumně uvažovat. Často jde i o snahu spotřebitele stresovat, neboť stres kvalitu našeho rozhodování snižuje. Nabídky tohoto typu bývají navíc provázeny i odkazem na to, že cena zboží v budoucnu „určitě poroste“. Prodejní manipulace má v tomto případě i další cíl, a to vzestup ceny daného zboží zvýšenou poptávkou skutečně vyvolat.

Psychologické triky

K nejčastějším psychologickým trikům, používaným při prodeji, patří zpravidla následujících osm.  

 

  1. „Usnadnění“ prvého kroku ke koupi. Na kupující, kteří s rozhodnutím váhají, se prodejci často snaží zapůsobit tím, že je přimějí k prvému, „nezávaznému“ kroku, například vyzkoušení daného předmětu. V kupujících tím však mnohdy vytvoří vůči prodejci určitý závazek. Variantou této metody je usnadnit kupujícímu prvý krok tím, že mu prodejce sníží či odloží prvou platbu či splátku.

 

  1. Spojení produktů. Jde o běžný prodejní trik, působící především na zákazníky snažící se získat „něco zadarmo“. Prodejce jim proto společně s kupovaným předmětem nabídne i několik dalších, za které již údajně nemusí platit. Cena těchto produktů je však pochopitelně již předem zakalkulována do ceny výchozího zboží či služby.

 

  1. Mlžení o ceně. Jde o trik podobný předchozímu. Cena produktu není v tomto případě vyjádřena jasně či vcelku, ale způsobem, který budí dojem, že je nižší. Nemusí jít jen o skryté poplatky, ale i například i o, že jde o cenu jen za určité období. Příkladem mohou být poplatky vyjádřené měsíčně, nikoli ročně, nebo dokonce za čtyři týdny, a nikoli za měsíc.

 

  1. Vytváření pocitu výjimečnosti. Jde o laciný, přesto však stále častý, psychologický trik, používaný firmami i jejich prodejci. Jeho podstatou je snaha vemluvit se do přízně zákazníka tím, že v něm vytváříme pocit výjimečnosti. V nejjednodušším případě tím, že chválíme jeho vzhled („ten oblek vypadá na vás mimořádně dobře“) nebo mu dáváme najevo, že zboží je určeno výjimečným osobám jeho typu.
Thank the author with credit
Create your future